Wprowadzenie 1: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki Mistrzowie Kodowania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Linia 50: Linia 50:
 
Można też kliknąć, w któryś z trzech odsyłaczy: <br/>
 
Można też kliknąć, w któryś z trzech odsyłaczy: <br/>
 
<ul>
 
<ul>
<li> Learn how to make a project (Naucz się, jak tworzyć projekt) – otwiera projekt, zawierający
+
<li> '''Learn how to make a project''' (Naucz się, jak tworzyć projekt) – otwiera projekt, zawierający w oknie pomocy podpowiedzi (w języku angielskim), jak budować skrypty z bloków.</li>
w oknie pomocy podpowiedzi (w języku angielskim), jak budować skrypty z bloków.</li>
+
<li> '''Choose a starter project''' (Wybierz projekt na początek) – otwiera okno z zestawem projektów przygotowany przez zespół Scratch’a z zachętą: Obejrzyj te projekty. Zaglądaj do
<li> Choose a starter project (Wybierz projekt na początek) – otwiera okno z zestawem
+
projektów przygotowany przez zespół Scratch’a z zachętą: Obejrzyj te projekty. Zaglądaj do
+
 
środka, wprowadzaj zmiany i dodawaj własne pomysły.</li>
 
środka, wprowadzaj zmiany i dodawaj własne pomysły.</li>
<li>Connect with a Scratcher (Połącz się ze społecznością Scratch’a) – wyświetla stronę
+
<li> '''Connect with a Scratcher''' (Połącz się ze społecznością Scratch’a) – wyświetla stronę z projektami przygotowanymi przez użytkowników Scratch’a pod hasłem: Witamy w Scratch’u.</li></ul>
z projektami przygotowanymi przez użytkowników Scratch’a pod hasłem: Witamy w Scratch’u.</li></ul>
+

Wersja z 08:26, 6 lip 2015

Logo Mistrzowie.png

Materiały stworzone przez Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie w ramach Programu „Mistrzowie Kodowania” finansowanego przez Samsung Electronics Polska, objęte licencją CC-BY-SA „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska”



Korzystanie z konta Scratch

Zakładanie konta Scratch

W przeglądarce wpisujemy adres strony Scratch’a: http://scratch.mit.edu

Instr1 logo scratch.JPG

Klikamy na górnym pasku Join Scratch (dołącz do [społeczności] Scratch).

Instr1 plik1.JPG

Otwiera się okno rejestracji, w pierwszy kroku wypełniamy trzy pola:
I. Choose a Scratch Username (wybierz nazwę użytkownika Scratch’a) – wpisujemy wybraną nazwę użytkownika (nie imię lub nazwisko, najlepiej pseudonim, nick…). Po przejściu do drugiego pola, jeżeli wpisana nazwa jest już używana przez kogoś innego, zostaniemy poinformowani, że taka nazwa użytkownika już istnieje (Sorry, that username already exists!).
II. Choose a password (wybierz hasło) – wpisujemy hasło, system informuje, żeby je zapamiętać i nie zdradzać nikomu (Remember it – don’t tell anyone else).
III. Confirm password(potwierdź hasło) – wpisujemy ponownie to samo hasło. Jeżeli wpisy nie są zgodne, zostanie wyświetlony komunikat o tym, że hasła nie są zgodne (Your passwords do not match). Należy wtedy wpisać ponownie hasło.

Instr1 plik2.JPG

Jeżeli wszystkie wpisy zostały przyjęte, klikamy przycisk Next (następna) znajdujący się na dole po prawej stronie.

Instr1 plik3.JPG

W drugim kroku wypełniamy informacje o użytkowniku:
I. Birth Month and Year (miesiąc i rok urodzenia) – wybieramy miesiąc i rok urodzenia z rozwijanych list. W informacji otwieranej po kliknięciu znaku zapytania (Why do we ask for this info – Dlaczego prosimy o te dane) możemy przeczytać: wykorzystujemy te informacje, żeby obliczyć zakres wieku osób, które używają Scratch’a oraz żeby potwierdzić, że jesteś właścicielem konta, gdy się z nami kontaktujesz. Twój miesiąc i rok urodzenia nie zostaną upublicznione.
II. Gender (płeć) – należy zaznaczyć Male (męska), Female (żeńska) lub puste okienko (jeśli nie chcemy podawać płci). Wyjaśnienie: To pomoże zespołowi Scratch’a w zorientowaniu się, kto używa Scratch’a i daje informację, która pomaga nam poszerzyć uczestnictwo [w programie]. Ta informacja nie jest widoczna w opisie Twojego konta i jest używana wyłącznie do ogólnej statystyki użytkowników.
III. Country (kraj) – wybieramy Poland (Polska) z rozwijanej listy.
IV. Email address (adres e-mail) – wpisujemy adres poczty elektronicznej [uczniowie mogą wpisać adres rodziców lub nauczyciela]. Wyjaśnienie: Używamy go tylko w przypadku, gdy chcesz zresetować hasło [otrzymać nowe hasło]. Nie będziemy go dzielić z nikim.



Uwaga!
Nie ma konieczności podawania prawdziwych danych, potrzebny jest jedynie adres e-mail, aby odzyskać dostęp do konta, gdy zapomnimy hasło. W przypadku oporów przed podawaniem danych osobistych, można zrezygnować z tworzenia konta i mimo to zachować możliwości pracy. Niedogodnością pracy w taki sposób jest konieczność zapisywania projektów lokalnie na komputerze oraz brak możliwości dzielenia własnych projektów z innymi użytkownikami Scratch’a.



Klikamy przycisk Next, aby zakończyć zakładanie konta. W ostatnim kroku wystarczy kliknąć przycisk OK Lets Go (Dobra, zaczynamy!), aby przejść do strony Scratch’a.

Instr1 plik4.JPG

Na ekranie kończącym rejestrację można przeczytać kolejno:
Dzięki za dołączenie do [społeczności] Scratch’a
Jesteś już na swoim koncie.
W ramce:
Scratch jest społecznością ludzi w każdym wieku, z całego świata. Upewnij się, że Twoje projekty i komentarze są pełne szacunku i przyjazne.

Można też kliknąć, w któryś z trzech odsyłaczy:

  • Learn how to make a project (Naucz się, jak tworzyć projekt) – otwiera projekt, zawierający w oknie pomocy podpowiedzi (w języku angielskim), jak budować skrypty z bloków.
  • Choose a starter project (Wybierz projekt na początek) – otwiera okno z zestawem projektów przygotowany przez zespół Scratch’a z zachętą: Obejrzyj te projekty. Zaglądaj do środka, wprowadzaj zmiany i dodawaj własne pomysły.
  • Connect with a Scratcher (Połącz się ze społecznością Scratch’a) – wyświetla stronę z projektami przygotowanymi przez użytkowników Scratch’a pod hasłem: Witamy w Scratch’u.