Iwona Brzózka-Złotnicka (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "== Wstęp: == Wykonanie zadania na podstawie instrukcji podanej wyłącznie ustnie, nie jest łatwym zadaniem dla przedszkolaka, bo wymaga skupienia, zrozumienia słuch...") |
|||
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika) | |||
Linia 1: | Linia 1: | ||
+ | '''Materiały stworzone przez Annę Świć w ramach programu Mistrzowie Kodowania, objęte licencją Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC BY-SA 4.0).''' | ||
+ | |||
== Wstęp: == | == Wstęp: == | ||
Aktualna wersja na dzień 18:14, 18 gru 2017
Materiały stworzone przez Annę Świć w ramach programu Mistrzowie Kodowania, objęte licencją Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC BY-SA 4.0).
Wstęp:
Wykonanie zadania na podstawie instrukcji podanej wyłącznie ustnie, nie jest łatwym zadaniem dla przedszkolaka, bo wymaga skupienia, zrozumienia słuchanego tekstu, zapamiętania go i jeszcze odtworzenia, ale jest świetnym ćwiczeniem na pamięć słuchową. Podając instrukcję ustnie po raz drugi, pozwólmy dzieciom w jej trakcie zacząć układać kwadraty, pomoże to im wykonać zadanie w sposób prawidłowy (w wieku przedszkolnym ruch pozytywnie wpływa na proces zapamiętywania). Kod – instrukcja w wierszu, jest zadaniem samym w sobie, zajmującym sporą część zajęć dydaktycznych, a jednocześnie stanowi punkt wyjścia do wprowadzenia funkcji powtórzenia w aplikacji Scratch Junior. Na czym polegają powtórzenia, dzieci przekonają się układając skrypt, a następnie upraszczając go. Zrobią to na macie, za pomocą klocków ruchu. Praca na tabletach w środowisku Scratch Junior będzie ćwiczeniem utrwalającym zdobyte umiejętności.
Wiek: 4 – 6 lat
Cele ogólne:
- Ćwiczenie percepcji i pamięci słuchowej,
- Wprowadzenie funkcji powtórzeń w aplikacji Scratch Junior,
- Wdrażanie do odpowiedzialnego posługiwania się urządzeniami mobilnymi.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- uważnie słucha wiersza, potrafi opowiedzieć go swoimi słowami,
- na podstawie instrukcji słownej potrafi z niewielką pomocą nauczyciela wykonać zadanie,
- wie, co to znaczy odjąć 1,
- potrafi ułożyć na macie skrypt, za pomocą klocków ruchu,
- rozumie co to znaczy funkcja powtórzenia i potrafi, stosując ją, skrócić skrypt,
- potrafi stworzyć animację w aplikacji Scratch Junior.
Zgodność z Podstawą Programową z dnia 17 czerwca 2016 roku (obowiązującą od dnia 01.09.2016):
- Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych (1 obszar podstawy programowej wych. Przedszkolnego),
- Wspomaganie rozwoju mowy, oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci (3 obszar podstawy programowej wych. Przedszkolnego),
- Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia (4 obszar podstawy wych. Przedszkolnego),
- Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci, poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych (10 obszar podstawy programowej wych. Przedszkolnego),
- Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną (13 obszar podstawy programowej wych. Przedszkolnego),
- Tworzenie warunków do doświadczeń językowych i komunikacyjnych w zakresie reprezentatywnej i komunikatywnej funkcji języka (ze szczególnym uwzględnieniem nabywania umiejętności czytania) (14 obszar podstawy programowej wych. Przedszkolnego).
Orientacyjny czas realizacji zajęć:
30 min. – 60 min. (uzależniony od wieku dzieci, możliwości rozwojowych i liczebności grupy)
Formy pracy:
Indywidualna, zespołowa, grupowa
Pomoce dydaktyczne
Mata edukacyjna Mistrzów Kodowania*, kafelki w następujących kolorach: 26 czerwonych, 20 pomarańczowych, 6 żółtych, kafelki z cyframi, klocki ruchu: start, stop, strzałki kierunkowe, tablety z zainstalowaną aplikacją Scratch Junior
*Na końcu scenariusza, opisana jest opcjonalna wersja przystosowująca scenariusz do przeprowadzenia go dla osób, które nie posiadają Maty edukacyjnej Mistrzów Kodowania.
Przygotowanie do zajęć:
- Rozłóż matę edukacyjną MK zakratkowaną stroną do wierzchu,
- Zgromadź w jednym miejscu wszystkie potrzebne do zajęć materiały,
- Przygotuj przed zajęciami tablety, rozłóż je na stolikach.
„Zamek z kwadratów – wierszem zakodowany” – układamy wzór na podstawie ustnej instrukcji
- Powiedz dzieciom, że na dzisiejszych zajęciach posłuchacie wiersza o pewnym zamku, a możliwe, że jak dobrze wsłuchacie się w jego treść, to uda się podobny zamek zbudować wspólnie na macie.
- Przeczytaj dzieciom wiersz w całości (na razie nic nie tłumacz, w trakcie o nic nie pytaj)
W pewnym królestwie, jak wieść to niesie,
Najpiękniejszy mieścił się zamek na świecie.
Jak został zbudowany? …Historia głosi,
Że z wielu, kolorowych kwadratów
Lud go długo, pracowicie wznosił
Na macie możecie też taki zbudować
Trzeba posłuchać, co odjąć, albo co dodać
Na samym dole czerwony rząd cały, (zdjęcie z nr 1)
Po żadnej stronie nie ma kwadratów białych
Dwa kolejne rzędy, również są czerwone, (zdjęcie z nr 2)
Ale po jednym kwadracie, na każdym piętrze,
I po każdej stronie uszczuplone.
Następne dwa piętra – koloru pomarańczowego (zdjęcie z nr 3)
No i znowu trzeba po bokach odjąć kwadraty
Po jednym z każdego
Idziemy jeszcze wyżej, zasada ta sama (zdjęcie z nr 4)
Zabieramy po kwadracie, inaczej nie wypada
Teraz kolor zmienimy, na żółty jak słońce
I tym kolorem zamek dobudujemy do końca.
Trzy ostatnie piętra, po dwa kwadraty dostały (zdjęcie z nr 5)
No i w ten sposób powstał, piękny zamek cały.
- Poproś dzieci, aby opowiedziały swoimi słowami wiersz. Spytaj się, w jaki sposób powstawał zamek, jakie były jego kolejne etapy?
- Powiedz dzieciom, że teraz przeczytasz wiersz jeszcze raz i wspólnie spróbujecie ułożyć zamek na macie, zgodnie z treścią wiersza.
- Podziel dzieci na trzy zespoły, każdemu z nich rozdaj kwadraty w innym kolorze.
- Czytaj wiersz, robiąc przerwę po każdej zwrotce, jeśli dzieciom będzie trudno samodzielnie ułożyć kwadraty we właściwy sposób, omówcie dokładnie tekst, wyjaśnij niezrozumiałe słowa, momenty.
Rycerz wchodzi na zamek
- Powiedz dzieciom, że jedna osoba będzie rycerzem, który wejdzie na zamek.
- Rycerz nie poradzi sobie bez mapy, tą mapą będzie ułożony przez dzieci skrypt z klocków ruchu.
- Niech dzieci spróbują ułożyć skrypt, wybrane dziecko porusza się zgodnie z zapisaną, za pomocą strzałek drogą (idzie po białych kratkach, przy konturze zamku).
- Następnie zapytaj dzieci, czy coś ciekawego w ułożonym kodzie zauważyły (prawdopodobnie padnie odpowiedź, że część się powtarza, jeśli nie to wysłuchaj wszystkich pomysłów i delikatnie naprowadź dzieci).
- Pokaż dzieciom, że przy pomocy pętli można skrócić skrypt.
- Teraz każde chętne dziecko, które chce zostać rycerzem niech przejdzie trasę na podstawie skróconego, za pomocą funkcji powtórzenia skryptu.
„Chłopiec wchodzi po schodach” – tworzenie animacji, z wykorzystaniem funkcji powtórzenia w aplikacji Scratch Junior.
- Zaprezentuj dzieciom zadania, które będzie do wykonania, zrób to na całym ekranie, żeby nie widziały skryptu (w przypadku dzieci 4 letnich przed zajęciami wprowadź do pamięci nowe tło – schodki, dzieci wykorzystają gotowe, 5, 6 latki niech zrobią to samodzielnie).
- Zapytaj dzieci jak ich zdaniem powinien wyglądać skrypt, co należy zrobić z kotem, skąd wziąć schodki itp.
- Omówcie ułożenie kodu zarówno w wersji dłuższej, jak i krótszej z funkcją powtórzenia.
- Zanim przejdziecie do stolików, przypomnijcie obowiązujące zasady pracy z tabletami (pomagamy sobie, na umówiony sygnał kończymy pracę, jeśli nie ma takiej potrzeby, to nie chodzimy z tabletami, pracujemy rysikami)
- Zaproś dzieci do pracy.
- Po skończonym zadaniu, pozwól dzieciom popracować przez umówiony czas w aplikacji Scratch Junior według ich własnych pomysłów.
- Poproś dzieci o wyłączenie i odłożenie na miejsce tabletów, podziękuj im za wspólną pracę.
Uwagi, sugestie:
- Zajęcia można przeprowadzić (opcjonalnie), nawet w sytuacji braku maty i kafli Mistrzów Kodowania.
- Potrzebny będzie wtedy duży karton białego papieru (najlepiej 100cm na 100 cm, podzielony na 100 kratek (narysowane markerem) oraz farby i pędzle.
- Dzieci zamiast układać zamek, będą zamalowywały kratki farbami (pędzel powinien być duży, żeby praca za długo nie trwała).
- Do części związanej z układaniem skryptu, należy przygotować sobie klocki ruchu, na wzór tych ze Scratcha Juniora (w wersji uproszczonej mogą to być narysowane strzałki na kartkach papieru).
- Rycerzem w tym przypadku, nie będzie dziecko, tylko narysowana na kartce postać lub jaką maskotka.