Materiały stworzone w ramach Programu „Mistrzowie Kodowania” finansowanego przez Samsung Electronics Polska
Cele
Celem jest stworzenie gry platformowej w wersji z przewijanym tłem oraz efektem grawitacji.
Informacje
Poziom trudności i proponowane wersje:
- dla klas 4-6 ✪✪✰✰ przejdź do strony Gra platformowana przykładzie projektu Gra platofrmowa
- dla Gimnazjum ✪✪✰✰ rozwinięcie scenariusza Gra platformowa, na przykładzie projektu Gra platformowa (wersja z grawitacją)
Etapy
Scenariusz dla klas gimnazjalnych zawiera rozszerzenie projektu Gra platformowa między innymi o efekt grawitacji. Postać poruszająca się po planszy, docierając do jej skraju, spada. W tej wersji, postać Bohatera posiada możliwość wykonywania wyższych skoków. Dodatkowo wprowadzona zostanie druga poruszająca się horyzontalnie plansza.
Projekt podstawowy
Pierwszym etapem jest zrealizowanie podstawowego projektu dostępnego na stronie Gra platformowa
Względem pierwszego projektu wprowadzone zostały zmiany:
Duszki drzewa
Oddzielenie drzewek od tła teraz poruszają się niezależnie. Skrypt przesuwania jest taki sam jak dla tła, rozwinięty o opcję ukrycia duszków, gdy przesuną się do krawędzi ekranu.
Druga plansza
Podstawowa wersja gry rozbudowana została o dodatkowe plansze:
Duszek plansza2, rozciągająca pole gry przesuwa się identycznie jak duszek plansza, jednak ze zwiększeniem parametru na osi X, stąd w kodzie pojawia się zapis <+440>
Dodatkowo pojawia się duszek plansza3, jako góry w tle.
Kompletne skrypty dla trzech plansz:
Plansza 1.
Plansza 2. będąca przedłużeniem planszy 1.
Plansza 3. będaca wolniej przesuwajacym się tłem (efekt głębi uzyskujemy dzięki formule
Wskazówka: Więcej o tworzeniu efektów głębi Moving Background
Uwaga: w kodach plansz pojawia się opcja układania warstw, tak aby duszek góry pozostawał w dalszej warstwie niż duszki drzew, plansz i postaci Bohatera.
Grawitacja
Na potrzeby tego projektu, w bloku Dane stworzona została zmienna Grawitacja.
Siła grawitacji ma być przeciwną do siły odbicia postaci od podłoża, tym samym ma powodować, że postać Bohatera będzie spadała w dół ekranu. Elementem zatrzymującym postać będzie plansza, jako podłoże. W momencie gdy postać Bohatera dotyka planszy, wartość zmiennej Grawitacja ma wartość równą 0. Każde odbicie od planszy (skok) wykonane jest poprzez zmianę wartości Y o przypisana wielkość i jednocześnie powoduję modyfikację zmiennej Grawitacja do wyznaczonej wartości, większej niż wartość Y. Dodatkowo wprowadzony zostaje warunek, że postać wykonująca skok w górę, opada tak długo aż dotknie planszy, sukcesywnie pomniejszając wartość Y o wartość zmiennej Grawitacja.
Modyfikacje i opcje
Zmianie uległ skrypt duszka 'Super Jabłko'. Przesuwanie jest analogiczne do ruchu plansz, przy czym wprowadzony został parametr losowości (przy starcie i po każdym zebranym jabłku)
Finalny skrypt jabłka:
Dodatki
Wprowadzenie efektu odbicia od podłoża zgodnie z zasadą zachowania energii kinetycznej oraz spadania z przyśpieszeniem ziemskim.