Scenariusz 2 - Doprowadź do celu-ćwiczymy znajomość liter
Założenia projektu: Celem zajęć jest stworzenie kod-planu, czyli ustalenie drogi, jaką ma pokonać robot, aby dojść do określonego celu (wybranej lub wylosowanej litery). Kształcimy naukę logicznego myślenia, orientację przestrzenną, kierunki (pionowo-poziomo), spostrzegawczość, a przy okazji ćwiczymy znajomość liter oraz analizę i syntezę wyrazową .
Opis zajęć: Zajęcia z wykorzystaniem robota polegają na programowaniu ruchu robota, który ma dotrzeć do określonej litery.
Wyjaśnienie celu zajęć, ustalenie pozycji STARTU i METY.
Pozycję startową możemy wylosować za pomocą kostek do gry. Jedno dziecko rzuca kostką z liczbami od 1 do 6, drugie - z literami od A do D (dwa pola puste wymuszają ponowny rzut). Następnie każde z pary „rusza” w swoim kierunku (liczby poziomo, litery pionowo). Można użyć małych samochodzików, które powinny spotkać się na określonym polu. Meta (określona litera) może być „zastopowana” z alfabetu mówionego w myśli przez panią.
Tworzenie drogi pszczółki za pomocą strzałek (praca indywidualna).
Ponieważ nie postawiono warunków, jaką drogą pszczółka ma dojść do R, drogi rysowane przez dzieci mogą być różne.
Wprowadzanie poleceń „do robota”.
Dzieci wprowadzają narysowane kody – programują ruch pszczółki. Mogą pracować w parach (jedno dziecko „dyktuje strzałki”, drugie koduje; później odwrotnie). Reszta obserwuje, może komentować ruch (prosto-prosto-stop-w lewo-prosto-prosto-w lewo-prosto-w prawo-prosto-stop) lub liczyć „kroki”.
Za każde dotarcie do celu dziecko otrzymuje brawa, za pokonanie części drogi pochwałę słowną. Motywuje to do powtórzenia wysiłku. |
Warianty zabawy:
- Dowolna pozycja startowa, dzieci wyszukują ukryte słowa (najłatwiej z liter leżących blisko siebie, np.”lot”, „sto”, klon”, „nos”, „kij”), programują ruch pszczółki, na poszczególnych literach pszczółka zatrzymuje się (przycisk STOP)
- Powyższe wyrazy podaje nauczyciel i prosi o zakodowanie
- Pozycję startową ustalamy w określony sposób, np. pierwsza głoska w słowie „mama” (pozycja dowolna), META-ostatnia głoska w słowie „sos”
- Kodowanie imion