Scenariusz 3 - Doprowadź do celu-kodujemy barwy
Materiały stworzone przez Iwonę Cugier w ramach programu Mistrzowie Kodowania, objęte licencją CC BY 3.0 PL "Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska".
Założenia projektu: Celem zajęć jest stworzenie kod-planu, czyli ustalenie drogi, jaką ma pokonać robot, aby dojść do określonego celu, spełniając podane warunki (zabawa barwami). Kształcimy naukę logicznego myślenia, orientację przestrzenną, kierunki (pionowo-poziomo), spostrzegawczość, a przy okazji ćwiczymy znajomość barw .
Opis zajęć: Zajęcia z wykorzystaniem robota polegają na programowaniu ruchu robota, który ma dotrzeć do określonego celu, z uwzględnieniem warunków.
Wyjaśnienie celu zajęć, rozłożenie barw.
Nauczycielka prosi chętne dziecko o zabranie kartonika w określonym kolorze i położenie go na wybranym polu np. 3B. Powtarza polecenie dla następnych kolorów.
Tworzenie drogi pszczółki za pomocą strzałek (praca indywidualna).
Nauczyciel stawia warunki dotyczące ruchu pszczółki np. ma dotrzeć do koloru pomarańczowego, ale nie może przejśc przez kwadrat żółty i niebieski. Dzieci rysują możliwe warianty drogi.
Testowanie rozwiązań (praca zbiorowa).
Dzieci proponują „swoje” kody. Chętne lub wylosowane (np. za pomocą patyczków z imieniem) dziecko wprowadza „dyktowany” kod.
Warianty zabawy:
- Pszczółka ma „przejechać” przez takie pola, które dają określony kolor pochodny (pomarańczowy, fioletowy, zielony)
- Robot ma zebrać nektar ze wszystkich kwiatków o takiej barwie, które dają określony kolor pochodny np. pomarańczowy. Pytamy, czy jest to możliwe. Jaki jeszcze kolor pochodny moglibyśmy stworzyć, spełniając podany warunek (wszystkie odwiedzone kwiatki mają dać określony kolor). Czy możliwe jest otrzymanie na tym etapie trzeciego pochodnego koloru.
Kwiatki i położenie pszczółki ustala na początku pani. W kolejnej rundzie robią to dzieci. Robią to dzieci. Za każdym razem sprawdzamy powstałe warunki. Pomocne w ćwiczeniu mogą być kolorowe okulary. |
- Robot ma trafić do określonego kwiatka np. czerwonego na niebieskim tle (możemy później ustalać warunki np. nie może przejechać przez kwiatek, który ma pomarańczowe tło i sprawdzać, ile jest możliwych dróg).