Animacja poklatkowa: wzrost kwiatka

Z Wiki Mistrzowie Kodowania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Materiały stworzone przez Fundację Coder Dojo Polska w ramach Programu „Mistrzowie Kodowania” finansowanego przez Samsung Electronics Polska, objęte licencją CC BY 3.0 PL "Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska".

animacja powstała według scenariusza: http://scratch.mit.edu/projects/26076718/ aplikacja z samą grafiką: http://scratch.mit.edu/projects/26076730/

Cel

Stworzenie animacji poklatkowej przy pomocy Scratcha.

Zgodność z Podstawą Programową

Edukacja polonistyczna

 1. w zakresie umiejętności społecznych warunkujących porozumiewanie się i kulturę języka:
  • obdarza uwagą dzieci i dorosłych, słucha ich wypowiedzi i chce zrozumieć, co przekazują;
 2. w zakresie umiejętności czytania i pisania:
  • rozumie sens kodowania oraz dekodowania informacji, odczytuje uproszczone rysunki, piktogramy, znaki informacyjne i napisy;

Edukacja plastyczna.

 1. posługuje się takimi środkami wyrazu plastycznego, jak: kształt, barwa, faktura;
 2. ilustruje sceny i sytuacje (realne i fantastyczne);

Edukacja przyrodnicza

 1. w zakresie rozumienia i poszanowania świata roślin i zwierząt:
  • wymienia warunki konieczne do rozwoju roślin;

Zajęcia komputerowe.

 1. posługuje się komputerem w podstawowym zakresie: uruchamia program, korzystając z myszy i klawiatury;
 2. stosuje się do ograniczeń dotyczących korzystania z komputera;
 3. wykonuje rysunki za pomocą wybranego edytora grafiki, np. z gotowych figur.

Co jest potrzebne?

czas na omówienie danej animacji: około 5 min

 • projekt można wykonać tylko przy pomocy komputera, ale wówczas trzeba każdą klatkę narysować, co zajmuje czas (choć z drugiej strony - można dobrze przećwiczyć edytor kostiumów Scratch)
 • alternatywą jest wykorzystanie zdjęć - najprościej jest użyć laptopa z wbudowaną kamerą (laptop jest korzystny, bo można go ustawić w jednej pozycji, co jest ważne przy animacji poklatkowej), alternatywnie można wykorzystać telefon komórkowy lub tablet.

W obu przypadkach musimy uzyskać obrazy przedstawiające ruch naszego bohatera - duszka, klatka po klatce.

Jak to zrobić?

Tylko przy pomocy Scratcha

Czas na realizację tej części: ok 70 min

Zaczynamy od stworzenia nowego duszka. Tym razem narysujemy go samodzielnie. Klikamy w drugą ikonkę spośród ikonek umożliwiających stworzenie nowego duszka:

Opcje wstawienia nowego duszka, od lewej: wybór z galerii, stworzenie nowego od podstaw, załadowanie duszka z pliku, wykonanie fotografii przez kamerę laptopa

Po stworzeniu nowego duszka można skasować podstawowego kotka. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na kota i wybieramy usuń.

Menu kontekstowe duszka umożliwiające m.in. jego usunięcie

W nowym duszku nie ma jeszcze "kostiumów", dlatego jest na razie niewidoczny (przezroczysty). Aby dodać duszkowi kostiumy przełączamy się w tryb edycji kostiumów duszka (zakładka kostiumy).

Edytor kostiumów Scratch ma dwa tryby pracy:

wektorowy i bitmapa

Wskazówka: jeśli malujemy coś sami (tak jak teraz) to lepiej używać trybu wektorowego. Nasza grafika wygląda w tym trybie dobrze niezależnie od tego, jak bardzo ją powiększymy. Grafika bitmapy będzie pomocna, gdy będziemy chcieli skorzystać z samodzielnie wykonanych zdjęć.

Wybieramy tryb wektorowy (prawy dolny róg ekranu - przekształć w wektor).

regulator powiększenia

Tuż nad guzikiem przełączającym tryb pracy wektor-bitmapa mamy regulator powiększenia, który pozwoli wygodniej pracować z grafiką.

Nasza praca będzie polegała na narysowaniu kolejnych kostiumów duszka -klatek animacji. Każdą nową klatkę naszego duszka będziemy tworzyli poprzez skopiowanie klatki poprzedniej (klikamy prawy przycisk myszy i wybieramy opcję duplikuj) i dorysowanie w niej nowych elementów. Im więcej ruchów naszego duszka będziemy chcieli pokazać w animacji, tym więcej kostiumów musimy stworzyć. W nowym duszku nazwanym np.: kwiatek tworzymy pierwszy kostium: zalążek rośliny. Duplikujemy pierwszy kostium i dorysowujemy kolejną część, np.: łodyżkę wychodzącą z zalążka rośliny.

Nowy kostium tworzymy za pomocą ikonki identycznej jak te służące do tworzenia nowego duszka (pędzelek), ale umieszczonej w sekcji nowy kostium

przykład: wzrost kwiatka - kostiumy

Następnie duplikujemy drugi kostium i dorysowujemy nowe fragmenty naszego kwiatka. Czynność powtarzamy tak długo, aż dostaniemy w pełni rozwiniętą roślinę.

tworzenie kolejnych kostiumów do animacji

Mamy już gotowego duszka. Zaproponujmy uczniom stworzenie dla niego odpowiedniego tła na scenie. W tym celu należy przejść do zakładki sceny w dolnym lewym rogu, a następnie aktywować jej tła. Tło uczniowie mogą wybrać z biblioteki lub narysować samodzielnie. Tworzy się je analogicznie do kolejnych kostiumów duszka.

Z użyciem kamery laptopa

Alternatywną możliwością jest skorzystanie z wbudowanej w większość współczesnych laptopów kamery. W przypadku zdjęć, które są robione już na jakimś tle wygodniej jest wstawiać je jako kolejne tła sceny. Do dodawania kolejnych ustawień duszka (zdjęć) używamy ikonki kamera w zakładce tła. Przypomnijmy uczniom o usunięciu standardowego duszka kotka z okna Duszki.

Skrypt

Czas na realizację tej części: ok 15 min

Sam skrypt animacji jest bardzo prosty: duszek po kliknięciu zielonej flagi (lub np. klawisza spacja) ma w pętli powtarza czynność wskazaną ilość razy lub powtarzaj ciągle robić dwie rzeczy:

 1. Zmienia kostium na następny
 2. Czeka krótki moment, np. pięć setnych (0.05) sekundy - bez tego animacja byłaby zbyt szybka (oczywiście wartość tę można regulować). Film w telewizji ma zwykle 23 klatki na sekundę, a więc jedna klatka trwa ok. 0.04 sekundy. Przypominamy uczniom klocek wstrzymanie czasu

Przykładowy skrypt animacji może wyglądać tak:

Całośc skryptu umożliwiającego odtwarzanie animacji poklatkowej

Co dalej?

Podstawową aplikację można rozszerzyć o:

 1. dźwięk - odstęp czasowy pomiędzy klatkami w tym przykładzie jest stały i wynosi 0.05 sekundy, stąd łatwo obliczyć kiedy konkretna klatka się wyświetli (numer duszka * 0.05s) - w ten sposób równolegle do kodu animacji może biec kod ścieżki dźwiękowej
 2. listę dialogową - film można wzbogacić o dymki- wypowiedzi aktorów, podobnie jak w niemych filmach. Wówczas kostium z zapisanymi dialogami wyświetlamy przez dłuższy czas, np. 2 sekundy