Zmiany

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Dopełnianie do dziesiątki

Dodane 1055 bajtów, 10:34, 23 mar 2017
/* Część I */
W projekcie wykorzystano tylko dwa duszki: kostkę jako jedność i kotka, który prowadzi rozmowę i podpowiada, jakie czynności należy wykonać. Celem zabawy jest podanie dowolnej liczby z zakresu od 1 do 10. Animacja ukazuje 10 klocków, w tym tyle czarnych, ile podaliśmy. Pozostałe z nich pojawiają się w kolorze szarym i symbolizują, ile brakuje do pełnej dziesiątki. Uczeń może również przeliczać, ile pozostało, przesuwając kursor myszki na pola szare, które zmieniają swój kolor na czerwone, co ułatwia liczenie na ekranie. Postać naszego kota instruuje nas, co należy podać i opisuje, dlaczego do pełnej dziesiątki brakuje np. 6.
 
[[Plik:Dd1.PNG]]
 
''Rys.1 Układ sceny w projekcie''
 
 
W projekcie wykorzystano klonowanie duszka, które służy powielaniu danych elementów bez konieczności dodawania postaci.
 
[[Plik:Dd2.PNG]]
 
''Rys.2 Klocki klonowania''
 
 
Korzystamy także często z klocka połącz. Zwracamy uwagę, że dzięki takim klockom można generować zdania z konkretnymi wartościami zmiennych. Kolejność odczytu takich połączeń jest równa kolejności znajdujących się okienek w polach.
 
[[Plik:Dd3.PNG]][[Plik:Dd4.PNG]]
 
''Rys.3 Zasada łączenia słów''
 
 
==Część II==
'''Schematy blokowe postaci'''<br />
 
 
W projekcie wykorzystano dwa duszki. Pierwszy z nich to kwadrat symbolizujący jedność. Tworzymy duszka, który ma trzy kostiumy: czarny, szary i czerwony.
 
[[Plik:Dd5.PNG]]
 
''Rys.4 Wygląd kostiumów duszka “klocków”''
 
 
Skrypt kostek oczekuje na wiadomość od kota. Ustawia czarne klocki dokładnie w takiej ilości, jaką podajemy na początku zabawy, resztę dopełnia kolorami szarymi. Klocki, które widzimy na ekranie, to klony.
1495
edycji