Dopełnianie do dziesiątki

Z Wiki Mistrzowie Kodowania
Wersja Karolina (dyskusja | edycje) z dnia 12:23, 23 mar 2017

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Materiały stworzone przez trenerów programu „Mistrzowie Kodowania” finansowanego przez Samsung Electronics Polska, objęte licencją CC BY SA 3.0 PL "Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska".

aplikacja opisana w scenariuszu: https://scratch.mit.edu/projects/92742086/

Część I


Założenia projektu: Projekt ma za zadanie oswoić uczniów z dopełnianiem do pełnych dziesiątek. Zaczynamy od jednej dziesiątki, ale można pokusić się o modyfikację do kilku dziesiątek.

Opis projektu:

W projekcie wykorzystano tylko dwa duszki: kostkę jako jedność i kotka, który prowadzi rozmowę i podpowiada, jakie czynności należy wykonać. Celem zabawy jest podanie dowolnej liczby z zakresu od 1 do 10. Animacja ukazuje 10 klocków, w tym tyle czarnych, ile podaliśmy. Pozostałe z nich pojawiają się w kolorze szarym i symbolizują, ile brakuje do pełnej dziesiątki. Uczeń może również przeliczać, ile pozostało, przesuwając kursor myszki na pola szare, które zmieniają swój kolor na czerwone, co ułatwia liczenie na ekranie. Postać naszego kota instruuje nas, co należy podać i opisuje, dlaczego do pełnej dziesiątki brakuje np. 6.