Zmiany

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Gra platformowa

Dodane 256 bajtów, 11:06, 7 lis 2014
[[Category:Scenariusze Scratch]] [[Category:Mistrzowie Kodowania]]'''Materiały stworzone przez Fundację Coder Dojo Polska w ramach Programu „Mistrzowie Kodowania” finansowanego przez Samsung Electronics Polska, objęte licencją CC BY 3.0 PL "Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska".'''
== Cele ==
* uczeń potrafi konstruować skrypty zawierające zmienną
* uczeń potrafi implementować grę w środowisku Scratch
 
=== Podstawa programowa ===
uzup
== Informacje ==
* dla klas 4-6 ✪✪✰✰ na przykładzie projektu [http://scratch.mit.edu/projects/25523868/ Gra platoformowa]
* dla Gimnazjum ✪✪✰✰ przejdź do strony [[Gra platformowa (wersja z grawitacjąprzesuwanym tłem) ]] na przykładzie projektu [http://scratch.mit.edu/projects/25585771/ Gra platformowa (wersja z grawitacją)]
== Etapy realizacji ==
Czas realizacji 15 minut
W grach platformowych, bohaterowie poruszają się po trasach wyznaczanych przez różne elementy, np.: chodniki, platformy, schody. W prezentowanej wersji przygotowana została zielona ''plansza'' (trawa i drzewa). Dodatkowo można umieścić duszki stanowiące element krajobrazu, urozmaicenia gry (tu: słońce, chmura).
 
'''Uwaga''' Korzystniejszym rozwiązaniem jest stworzenie prostej planszy i umieszczanie wszystkich elementów oddzielnie (drzewo, jako duszek)
[[Plik:Planszowka platforma.png]]
==== Sterowanie bohaterem - spadanie ====
Co się dzieje gdy postać poruszająca się po planszy, dotrze na koniec jakiegoś elementu i wyjdzie “poza”? Poszukując odpowiedzi na to pytanie docieramy do hasła "spadanie". Skrypt bohatera można rozwinąć o prosty algorytm umożliwiający postaci uproszczony ruch ''spadania''. Jeśli chcemy by po rozpoczęciu gry, bohater zawsze spadał gdy nie ma podłoża pod nogami, możemy wybieramy z bloku [[Kontrola]] wybieramy klocki ''zawsze'' oraz ''jeżeli'' i łączymy je z wyrażeniem ''nie'' oraz elementem Bloku [[Czujniki]] ''dotyka plansza'' uzyskując następujący zapis:
[[Plik:Platformowka spadanie.jpg]]
=== Efekty dodatkowe ===
==== Efekt ''przewijania''====
Tak skonstruowana baza gry platformowa platformowej umożliwia poruszanie się postacią Bohatera w obrębie widocznego na ekranie tła, po ''planszy''. Jednym z charakterystycznych elementów gier platformowych jest efekt przewijania, czyli przesuwania się duszzka duszka ''plansza'' stosownie do poruszania się postaci Bohatera.
Efekt przewijania można zaimplementować poprzez uzależnienie położenia duszka ''plansza'' od pozycji poruszającego się Bohatera.
=====Skrypt Bohatera zmodyfikowany o efekt ''przewijanie''=====
W bloku [[Dane]] wybieramy opcję [[Stwórz zmienną]], nadajemy jej nazwę np.: przewijanie.
W chwili rozpoczęcia gry, wartość przewijania równa jest 0, natomiast zmienia się w chwili jego poruszania bohatera, dlatego skrypt do skryptu postaci Bohatera rozwijamy o dokładamy klocki z bloku [[Dane]] ''ustaw przewijanie na 0'' oraz ''zmień przewijanie o...''. Zmianę danych ''przewijanie'' ustalamy dostosowując do potrzeb gry, w prezentowanym projekcie wartość ta wynosi |3|. Przy czym gdy Bohater porusza się w prawo, wartość równa się -3, a gdy Bohater porusza się w lewo +3.
[[Plik:Skrypt bohatera z przewijaniem.jpg]]
* Czy ma mieć stałe czy zmienne położenie?
* Czy power-upy mają pojawiać się w określonych miejscach czy wybranych losowo?
* Co ma powodować zetknęcie zetknięcie Bohatera z elementem “power up”?
* Jaką formę ma mieć power-up? (można wykorzystać formę uniwersalną np.: Super-jabłko lub zaproponować formę nawiązującą do omawianych zagadnień szkolnych np.: litera "ó", liczby pierwsze, figury geometryczne itp)
Czas realizacji 25 minut.
Tworzymy grafikę duszka lub dodajemy z galerii programu Scratch. Power-up ''Super jabłko'', pojawiający będzie pojawiał się w różnych miejscach i znikający po kilku chwilachchwili znikał. Gdy nasz bohater dotknie „Super jabłka”, powodujący po zetknięciu z Bohaterem powiększenie jego postaci może posiadać następujący skrypt:postać powiększy się.
[[Plik:Powerup skrypt.jpg]]
[[Plik:Skrypt bohatera powerup2.jpg]]
Skrypt warto wzbogacić o efekt dźwiękowy. Uczniowie mogą skorzystać z galerii dźwięków dostępnych w programie Scratch lub mogą użyć dźwięków dostępnych w bibliotece np.: freesound.org (dostęp bezpłatybezpłatny, po rejestracji).
<small>'''Uwaga!'''