Zmiany

Interaktywna mapa Polski (punkty)

Dodane 1645 bajtów, 10:59, 7 lis 2014
Poziom trudności i proponowane wersje:* dla klas 1-3 ✪✰✰✰ '''Interaktywna mapa Polski (punkty)'''; na przykładzie projektu [http://scratch.mit.edu/projects/25482515/ Wersja A]* dla klas 1-3 ✪✪✰✰ '''Interaktywna mapa Polski (punkty - quiz)'''; na przykładzie projektu [httpCategory://scratch.mit.edu/projects/25488659/ Wersja BScenariusze Scratch]]* dla klas 4-6 ✪✰✰✰ przejdź do strony '''[[Interaktywna mapa Polski (województwa)Category:Mistrzowie Kodowania]]'''; na przykładzie projektu [http://Materiały stworzone przez Fundację Coder Dojo Polska w ramach Programu „Mistrzowie Kodowania” finansowanego przez Samsung Electronics Polska, objęte licencją CC BY 3.0 PL "Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska". Wersja C] '''
Orientacyjny czas realizacji jednej z proponowanych wersji: 1x 45minut==Informacje==
=== Cele ===Interaktywna mapa Stworzenie w programie Scratch prostej animacji lub quizu, będących interaktywną mapą Polski...
=== Cele ogólne ===* przypomnienie # Przypomnienie i utrwalenie poznanych wcześniej poleceń i konstrukcji języka Scratch(kiedy duszek kliknięty, powiedz, zapytaj),* opracowanie projektu i jego implementacja projektu # Implementacja w środowisku Scratch
==== Cele szczegółowe ====
* uczeń rozumie i potrafi stosować odpowiednie instrukcje strukturalne
* uczeń potrafi implementować grę w środowisku Scratch
=== Zgodność z Podstawą Programową Gdzie wykorzystać? Jak zmodyfikować?===Analogicznie skonstruowany projekt można wykorzystać np.: *'''Nauki przyrodnicze''': oznaczanie nazw gór, jezior, nazw kontynentów.*'''Historia''': utrwalanie miejsc wydarzeń historycznych*'''Język Polski''': quiz ortograficzny, części zdania, części mowy===Poziom trudności i proponowane wersje===* dla klas 1-3 ✪✰✰✰ '''Interaktywna mapa Polski (punkty)'''; na przykładzie projektu [http://scratch.mit.edu/projects/25482515/ Wersja A]* dla klas 4-6 ✪✪✰✰ '''Interaktywna mapa Polski (punkty - quiz)'''; na przykładzie projektu [http://scratch.mit.edu/projects/25488659/ Wersja B]* dla klas gimnazjum ✪✰✰✰ przejdź do strony '''[[Interaktywna mapa Polski (województwa)]]'''; na przykładzie projektu [http://scratch.mit.edu/projects/25526744/ Wersja C] Wersja z grafiką, bez skryptu dostępna jest [http://scratch.mit.edu/projects/25973350/ tutaj] ===Orientacyjny czas realizacji===Orientacyjny czas realizacji modułu 1x45minut
== Wersja A. Interaktywna mapa Polski (punkty) ==
W podstawowej i najprostrzej najprostszej wersji, uczniowie mają za zadanie umieścić na konturowej mapie Polski, wybrane, charakterystyczne punkty. '''Po kliknięciu kursorem myszki punkt ma wyświetlić nazwę oznaczonego obiektu.''' Mogą to być np.:
* miasta (stolica Polski, miasto w którym znajduje się szkoła),
* jeziora,
===Etapy===
==== Stworzenie tła sceny głównej ====
Czas realizacji 10 minut
Scenę tła dodajemy zaznaczając w polu [[wybór duszka lub sceny]] ikonę scena, a nastepnie następnie w polu [[Przełączanie między skryptami, kostiumami a dźwiękami]] zaznaczamy opcję nowe tło oraz:
[[Plik:Wgraj tło z pliku.jpg]]
Mapę konturową możemy pobrać z zasobów Internetu, np.: z [http://pixabay.com/p-29529/?no_redirect pixabay]
==== Stworzenie i osadzenie na mapie punktów ====
Czas realizacji 15 minut
# Usuwamy duszka kota Scratch korzystając z opcji [[usunięcie istniejącej postaci]].
# W polu [[Wybór duszka lub sceny]] dodajemy nowej postaci poprzez opcję [[namaluj nowego duszka]]
# Umieszczamy duszka punkt na mapie Polski, tak , aby jego pozycja odpowiadała pozycji charakterystycznego miejsca.
Np.:
==== Prosty skrypt punktów ====
Czas realizacji 20 minut
Na mapie znajdują się charakterystyczne punkty. Chcemy, aby po kliknieciu w punkt kursorem myszki, pojawiło się wyjaśnienie, co ten punkt oznacza. Z bloku [[Plik:Zdarzenia.jpg]] wybieramy klocek [[Plik:Kiedy duszek klikniety.jpg]] oraz z bloku [[Plik:Wygląd.jpg]] klocek odpowiedzialny za wypowiedzenie komunikatu (zamieniamy domyślnie ustawiony komunikat ''Hello'' [[Plik:Powiedz.jpg]])
Finalnie skrypt punktu Warszawa wygląda w nastepujący następujący sposób:
[[Plik:Skrypt punkt warszawa.jpg]]
Wykorzystane elementy:
* Blok Czujniki [[Zapytaj Plik:Czujniki zadaj pytanie odpowiedz... i czekajJPG]] oraz * Blok [[OdpowiedźPlik:Wyrazenia warunek rownanie.JPG]]* Blok Wyrażenia warunek = jpg
=== Strony startowa ''intro'' ===
W rozwinięciu pojawia się strona startowa [[intointro]] np.: informująca o celu gry. Skrypt zmiany sceny może być umieszczony w skrypcie duszka lub bezpośrednio w scenie. W tej wersji skrypt ustawienia początkowego tła pojawia się w skrypcie sceny, natommiast natomiast o zmianie tła na kolejne decyduje komunikat w skrypcie duszka "punkt"
[[Plik:Mapa polski skrypt sceny.jpg]]
=== Duszki punkty-miasta ===
W proponowanej wersji, punkty zaznaczające oznaczające kilka miast przez krótki okres czasu, wyświetlają komunikaty, informujące o ukrytych nazwach (możliwość zapoznania się z hasłami):
[[Plik:Mapa miasta nazwa .jpg]]
Po upływie wyznaczonego czasu nazwy znikają. Po kliknięciu kursorem myszki w punkt, pojawia się pytanie o jego nazwę (quiz), a uczeń może sprawdzić czy dobrze zapamimętał zapamiętał nazwę miasta wojewódzkiego.
[[Plik:Mapa miasta pytanie.jpg]]
Po wpisaniu opdpowiedzi odpowiedzi pojawia się komunikat informujący czy nazwa jest poprawna, czy nie. Skrypt takiego quizu , dla punktu reprezentującego miasto Warszawa, może wyglądać w następujący sposób:
[[Plik:Mapa miasta skrypt.jpg]]
 
Analogicznie tworzymy kody dla pozostałych duszków-punktów.
 
'''Uwaga:'''
Jeśli na naszej mapie pojawi się punkt posiadający więcej niż jednen prawidłowy opis (Np.: Trójmiasto) możemy wykorzystać klocek '''Stwórz listę'''
# W Bloku Dane wybieramy opcję '''stwórz listę'''
# Nadajemy nazwę (np.: 3m) oraz oznaczamy ustawienie ''tylko dla tego duszka''
# W oknie sceny pojawi się pusta lista, którą uzupełniamy o elementy (aktywacja miejsca na liście poprzez zaznaczenie znaku +)
# Na koniec usuwamy ostatni, pusty element.
# Ukrywamy listę z okna sceny odznaczając w polu kategorii bloczków, znak γ umieszczony przy nazwie listy.
 
[[Plik:Mapa polski 3m2.png]]
 
Skrypt duszka-Trójmiasto, odpowiedzialny za sprawdzenie czy odpowiedź znajduje się na liście, może wówczas wyglądać w następujący sposób:
 
[[Plik:Mapa polski3m finał.png]]
== Dodatkowe opcje ==