Zmiany

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Moduł 7 - „Zawody lekkoatletyczne duszków”

Dodane 20 bajtów, 23:27, 5 lip 2015
==Informacje==
===Cele=== ====Cele ogólne:====
* przypomnienie i utrwalenie poznanych wcześniej poleceń i konstrukcji języka Scratch,
* opracowanie projektu prostej gry, w której występują procesy wykonywane równolegle,
* jej implementacja w środowisku Scratch.
====Cele szczegółowe:====
* uczeń rozumie i potrafi stosować odpowiednie instrukcje strukturalne,
* uczeń rozumie pojęcia zmiennej globalnej i lokalnej i potrafi je wykorzystać w programie,
* uczeń potrafi zaprojektować i zaimplementować prostą grę w środowisku Scratch, w której występują procesy wykonywane równolegle.
==Część 1Etapy realizacji==  ===Omówienie rozwiązania zadania dodatkowego z modułu VI===
Czas na realizację tej części: ok. 10 minut
Jeśli nie było zadań domowych, to zaczynamy od powtórzenia najważniejszych zagadnień z poprzedniego modułu. Pytamy także, o wątpliwości do ew. własnych projektów uczniów. Jeśli ktoś chce się czymś pochwalić – pozwólmy mu na to.
Część 2 ===Zaprojektowanie programu symulującego wyścigi duszków===
Czas na realizację tej części: ok. 20 minut
Rozwiązań może być wiele. W zależności od umiejętności całej grupy lub poszczególnych uczniów, możemy zaproponować, by każdy spróbował zaplanować działanie programu, a później go zapisał w środowisku Scratch według własnego pomysłu. Możemy również zapisać pomysły na tablicy według propozycji uczniów i poprosić, by wszyscy zrealizowali na początek program stosując się do wspólnych ustaleń, które mogą znacznie odbiegać od przedstawionych wyżej.
Część 3 ===Realizacja programu przez uczniów===
Czas na realizację tej części: ok. 30 minut
Zadanie: Prosimy uczniów, by przystąpili do realizacji programu według dokonanych ustaleń (wspólnych lub według własnych pomysłów, jeśli w części drugiej przyjęliśmy, że każdy wymyśla własny algorytm, a my tylko podpowiadamy, co powinno zostać w nim uwzględnione).
Poniżej przedstawione są przykładowe skrypty dla ścigających się duszków (nazwanych na potrzeby projektu Bolek i Lolek).
Część 4 ===Wprowadzenie rozszerzeń do programu===
Czas na realizację tej części: ok. 30 minut
Pierwsze zadanie może być przeznaczone dla uczniów, którzy najszybciej skończą podstawową wersję programu, polega na dodaniu animacji do postaci duszka. Jeżeli duszkiem jest kotek lub inna postać zwierzątka lub postać baśniowa to może to być przebieranie nóżkami. W przypadku samochodzików, może to być ruch kół, lampa koguta na dachu lub inny pomysł uczniów. Ważne w tym zadaniu, żeby animacja rozpoczynała się w momencie startu, a kończyła w momencie dotarcia do mety, gdy duszek kończy wyścig.
Warto zwrócić uwagę, że w tej wersji dodane zostało ustawienie zmiennych czas dla każdego z duszków na 0 na początku programu, aby prawidłowo działał zegar. Jeśli nikt z uczniów nie zauważył wcześniej tego błędu, warto ich na niego naprowadzić.
===Propozycje zadań dodatkowych do samodzielnej realizacji przez uczniów===
# Dodanie trzeciego zawodnika.
# Dodanie publiczności, która jest aktywna podczas biegu.
197
edycji