Pierwsze kroki z Pocket Code - Hello imię: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki Mistrzowie Kodowania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Linia 13: Linia 13:
  
 
[[Plik:Hw1.PNG]] [[Plik:Hw2.PNG]] [[Plik:Hw3.PNG]]
 
[[Plik:Hw1.PNG]] [[Plik:Hw2.PNG]] [[Plik:Hw3.PNG]]
 +
 +
Okno, które teraz widzimy składa się z dwóch zasadniczych części - '''Tła''' i '''Obiektów''' (analogicznie jak Scena i Duszki w Scratchu). Poza tym u góry znajduje się symbol '''kieszeni''', dzięki któremu możemy powrócić do poprzedniego ekranu oraz '''3 kwadraty''', pozwalające na edycję elementów programu (m.in. kopiowanie czy usuwanie obiektów, przerzucanie skryptów między obiektami, zmianę nazwy elementu), a na dole strony - znak '''+''' , za pomocą którego dodajemy nowe obiekty do programu oraz znak '''▷''' , którym sprawdzamy działanie programu.
 +
 +
[[Plik:Hw4.PNG]]
 +
 +
Ustawmy tło dla naszego bohatera. Po kliknięciu na Tło, zostajemy przekierowani na nową stronę:
 +
* '''Skrypty''' to miejsce, w którym programujemy działanie tła (kategoria zostanie szczegółowo omówiona poniżej)
 +
* '''Tła''' pozwalają nam wybrać (z biblioteki teł lub z pliku zapisanego na komputerze) lub stworzyć (narysować lub wykonać zdjęcie) grafikę, która stanie się naszym tłem.
 +
* '''Dźwięki''' umożliwiają dodanie do programu pliku dźwiękowego - nagranego przez nas, wybranego z biblioteki dźwięków bądź wczytanego z komputera.
 +
 +
[[Plik:Hw5.PNG]]
 +
 +
Wybierzmy '''Tła''' - program poleci nam kliknąć '''+''' , by dodać grafikę. Tym razem pobierzemy ją z '''Biblioteki'''. Zwróćmy uwagę, że poszczególne tła są podzielone na kategorie, m.in. '''Landscape''' (orientacja pozioma) i '''Portrait''' (orientacja pionowa). Zdecydowaliśmy się na pionowe ustawienie ekranu, więc z grupy Portrait pobieramy dowolną grafikę i wracamy do poniższego okna, dwukrotnie klikając znak '''wstecz''' (kieszeń u góry strony).
  
  
  
 
[[Plik:Freepik.jpeg]]
 
[[Plik:Freepik.jpeg]]

Wersja z 12:24, 13 kwi 2017

Materiały stworzone przez trenerów programu „Mistrzowie Kodowania” finansowanego przez Samsung Electronics Polska, objęte licencją CC BY SA 3.0 PL "Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska".


WITAJ, POCKET CODE! - TWORZYMY PIERWSZY PROGRAM (SCENARIUSZ OBOWIĄZKOWY, WYJAŚNIAJĄCY, JAK PRACOWAĆ Z APLIKACJĄ POCKET CODE)


Opis projektu: Poniższy scenariusz przedstawia zasady pracy z aplikacją Pocket Code na podstawie programu Hello imię. Celem jest aplikacja, w której bohater zapyta nas, jak mamy na imię, a po wpisaniu przez nas odpowiedzi, przywita nas, wypowiadając powitanie złożone ze słów: “cześć, [podane imię]”.


Przygotujmy się do pracy. Po wejściu do Pocket Code, wybierzmy Nowy. Nazwijmy nasz projekt Hello_imie i pozostawmy zaznaczenie Utwórz pusty program, zmiany zatwierdźmy przyciskiem OK. Proponujemy, by orientacja ekranu pozostała w tym przypadku pionowa.

Hw1.PNG Hw2.PNG Hw3.PNG

Okno, które teraz widzimy składa się z dwóch zasadniczych części - Tła i Obiektów (analogicznie jak Scena i Duszki w Scratchu). Poza tym u góry znajduje się symbol kieszeni, dzięki któremu możemy powrócić do poprzedniego ekranu oraz 3 kwadraty, pozwalające na edycję elementów programu (m.in. kopiowanie czy usuwanie obiektów, przerzucanie skryptów między obiektami, zmianę nazwy elementu), a na dole strony - znak + , za pomocą którego dodajemy nowe obiekty do programu oraz znak , którym sprawdzamy działanie programu.

Hw4.PNG

Ustawmy tło dla naszego bohatera. Po kliknięciu na Tło, zostajemy przekierowani na nową stronę:

  • Skrypty to miejsce, w którym programujemy działanie tła (kategoria zostanie szczegółowo omówiona poniżej)
  • Tła pozwalają nam wybrać (z biblioteki teł lub z pliku zapisanego na komputerze) lub stworzyć (narysować lub wykonać zdjęcie) grafikę, która stanie się naszym tłem.
  • Dźwięki umożliwiają dodanie do programu pliku dźwiękowego - nagranego przez nas, wybranego z biblioteki dźwięków bądź wczytanego z komputera.

Hw5.PNG

Wybierzmy Tła - program poleci nam kliknąć + , by dodać grafikę. Tym razem pobierzemy ją z Biblioteki. Zwróćmy uwagę, że poszczególne tła są podzielone na kategorie, m.in. Landscape (orientacja pozioma) i Portrait (orientacja pionowa). Zdecydowaliśmy się na pionowe ustawienie ekranu, więc z grupy Portrait pobieramy dowolną grafikę i wracamy do poniższego okna, dwukrotnie klikając znak wstecz (kieszeń u góry strony).


Freepik.jpeg