Scenariusz 10 - Fiszki do nauki angielskiego

Z Wiki Mistrzowie Kodowania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Materiały stworzone przez trenerów programu „Mistrzowie Kodowania” finansowanego przez Samsung Electronics Polska, objęte licencją CC BY SA 3.0 PL "Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska".

aplikacja opisana w scenariuszu: fiszki.aia

Część I


Założenia projektu: Projekt ma zadanie pokazać praktyczne zastosowanie App Inventor 2, poprzez stworzenie prostej aplikacji do nauki słówek.


Opis projektu:

Fiszki (Flashcards) to projekt pokazujący wykorzystanie telefonu/tabletu jako pomocy w uczeniu się słówek.

W aplikacji wykorzystamy podstawowe elementy interfejsu użytkownika, takie jak Label (metka), Image (obraz) w połączeniu z Text to Speech (pismo do mowy) i AccelerometerSensor. Z ich pomocą stworzymy aplikację, która po potrząśnięciu urządzeniem będzie wyświetlać i mówić angielskie słówko oraz pokazywać obrazek do niego przypisany.

Część II


Rozpoczęcie pracy

Wejdźmy na stronę http://appinventor.mit.edu i wybierzmy Create, by uruchomić App Inventor. Następnie przejdźmy do zakładki My Projects (1), gdzie znajdziemy wszystkie nasze projekty - wystarczy tylko zalogować się na konto Google. W celu rozpoczęcia pracy nad nowym projektem kliknijmy na Start new project (2) i wpiszmy w oknie jego nazwę, np. Flashcards.

Fisz1.PNG

Rys. 1 Tworzenie nowego projektu

Projektowanie interfejsu

Na początek przejdźmy do okna Properties i dla komponentu Screen1, w polu Screen Orientation wybierzmy Portrait. Dzięki temu nasz ekran zawsze będzie wyświetlany pionowo, zaś aplikacja będzie pracowała tylko w takiej orientacji ekranu. Dodatkowo w polu Title wpiszmy tytuł naszego bieżącego projektu.

Teraz zacznijmy po kolei przeciągać na ekran: Veritcal Arrangement, Label i 3 razy Button. Znajdziemy je w kategorii Layout i User Interface.

Fisz2.PNG

Rys. 2 Ułożenie komponentów w designerze


Ustawimy teraz właściwości poszczególnych elementów:

Veritcal arrangement - zmienimy szerokość i wysokość (width, height) na Fill Parent

Label1 - tutaj zmienimy font size (rozmiar czcionki) na 20

Button 1 i 2 - to nasze kategorie słówek np.. toys i animals. Szerokość możemy ustawić (width) na Fill Parent, wysokość na np.:150, w Text wpiszemy nazwę kategorii, Text Aligment ustawimy na center, Font size na 30, możemy też zmienić kolor czcionki.

Button3 - zmieniamy tekst na close.

Kolejnym krokiem będzie dodanie dwóch nowych screenów (ekranów), po jednym do każdej kategorii. Zrobimy to, klikając Add Screen, który znajduje się obok Screen1.


Fisz3.PNG

Rys. 3 Nowy Screen Animals


Zarówno screen (ekran), który nazwaliśmy animals, jak i kolejny - toys, będą zawierały te same elementy: Label, Image, TextToSpeech i AccelerometerSensor.

Label1 - tutaj możemy zmienić czcionkę na większą, a w text wpiszmy "shake", podpowiadając użytkownikowi co ma zrobić, gdy otworzy ten ekran.

Image1 i AccelerometerSensor1- tutaj nie wprowadzamy żadnych zmian.

TextToSpeech1 - Country zmieniamy na GBR a Language na En, ponieważ chcemy, aby nasz program czytał słowa po angielsku.

Pozostało nam teraz wgranie obrazków do naszego programu. Wybieramy zatem upload file z media i wgrywamy obrazki. Pamiętajmy o wcześniejszym przygotowaniu zdjęć w odpowiednim rozmiarze i formacie. Warto również pamiętać o zmianie nazw przygotowanych zdjęć tak, aby później łatwiej nam się je przypisywało np.: car.jpg, boat.jpg itp..

Freepik.jpeg