Zmiany

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Scenariusz 11 - Rzut kostką

Dodane 1799 bajtów, 16:31, 20 kwi 2017
aplikacja opisana w scenariuszu: [https://drive.google.com/open?id=0B9rw7TtLLO-4ZzlFN3hpLUFqSUU '''rzut kostką.aia''']
 
grafiki użyte w scenariuszu: [https://drive.google.com/open?id=0B-TVt1oJIRnVX2hFMlR3YXVCVlE '''grafiki''']
==Część I==
==Część II==
<br />
 
'''Projektowanie interfejsu'''
 
Po włączeniu okna nowego projektu, zabieramy się za projektowanie wyglądu naszej aplikacji. Chcemy, by na ekranie - po potrząśnieciu telefonem czy tabletem - pojawił się jeden z sześciu obrazków, dlatego też z zakładki '''User Interface''' przeciągamy na '''Screen 1''' komponent '''Image''', a z zakładki '''Sensors''' - '''AccelerometerSensor''' (jest to komponent niewidoczny na ekranie, jego dodanie zostanie odnotowane pod Screen1).
 
Kolejnym etapem jest wczytanie sześciu grafik jako '''Media''' projektu (grafiki można pobrać z folderu dostępnego u góry tego scenariusza). Ważne dla naszej późniejszej pracy jest to, że ich nazwy pochodzą od liczby oczek na poszczególnych grafikach, a każdy plik ma rozszerzenie “.png” (1.png - 6.png).
 
Gotowy interfejs:
 
[[Plik:Rk1.PNG]]
 
'''Zaprogramowanie aplikacji:'''
 
 
Czas przejść do zakładki Blocks. Skrypt składa się z zaledwie kilku bloczków.
Skoro grafiki mają się ukazywać na ekranie w losowej kolejności po potrząśnięciu urządzeniem, wyciągnijmy z bloczków AccelerometerSensor - '''when AccelerometerSensor1.Shaking''' i włóżmy do jego wnętrza bloczek odpowiedzialny za ustawienie grafiki do wyświetlania na komponencie Image - '''set Image1.Picture to'''.
 
Teraz wystarczy wskazać, jak nazywają się poszczególne pliki z wczytanej biblioteki Mediów. Każda nazwa ma część wspólną - rozszerzenie “.png”, natomiast różni się numerem. Dlatego też połączymy ze sobą (za pomocą bloczka join) losowo wybraną liczbę całkowitą z zakresu 1-6 ('''random integer from 1 to 6''') oraz tekst “.png”.
 
Gotowy skrypt przedstawia się następująco:
 
[[Plik:Rk2.PNG]]
1495
edycji