Scenariusz 12 - Trapez, sześciokąt a może równoległobok – Dash i geometria: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki Mistrzowie Kodowania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Linia 16: Linia 16:
  
 
Dziecko:
 
Dziecko:
Potrafi odczytać informację podaną za pomocą szyfru, zamieniając liczby na litery,  
+
 
Potrafi dodawać, odejmować i mnożyć,
+
* Potrafi odczytać informację podaną za pomocą szyfru, zamieniając liczby na litery,  
Potrafi ułożyć skrypt w aplikacji „Blockly”,
+
* Potrafi dodawać, odejmować i mnożyć,
Na podstawie obserwacji toru jazdy Dasha, jest w stanie powiedzieć, jaką figurę geometryczną on przypominał,
+
* Potrafi ułożyć skrypt w aplikacji „Blockly”,
Chętnie i zgodnie współpracuje w małych zespołach.
+
* Na podstawie obserwacji toru jazdy Dasha, jest w stanie powiedzieć, jaką figurę geometryczną on przypominał,
 +
* Chętnie i zgodnie współpracuje w małych zespołach.
  
  

Wersja z 08:22, 11 wrz 2016

Wstęp:

Figury geometryczne płaskie: prostokąt, trapez, równoległobok, sześciokąt, jednocześnie działania matematyczne: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, będą tematem zajęć przeprowadzonych według tego scenariusza. Dodatkowo zajęcia wzbogacone zostały o elementy programowania. Prawidłowe wykonanie zadań wymaga nie tylko sporych umiejętności w zakresie algebry i geometrii, ale przede wszystkim, dużej wyobraźni przestrzennej, niezbędnej do ustalenia wartości kątów przy programowaniu toru jazdy robota, w kształcie poszczególnych figur geometrycznych oraz logicznego myślenia przy odszyfrowywaniu podanych informacji. Trudność zajęć można stopniować zamieniając trapez i równoległobok na kwadrat i trójkąt.

Wiek: 7 – 10 lat


Cele ogólne:

Utrwalenie wyglądu figur płaskich, Doskonalenie umiejętności dodawania, odejmowania, mnożenia.


Cele szczegółowe:

Dziecko:

  • Potrafi odczytać informację podaną za pomocą szyfru, zamieniając liczby na litery,
  • Potrafi dodawać, odejmować i mnożyć,
  • Potrafi ułożyć skrypt w aplikacji „Blockly”,
  • Na podstawie obserwacji toru jazdy Dasha, jest w stanie powiedzieć, jaką figurę geometryczną on przypominał,
  • Chętnie i zgodnie współpracuje w małych zespołach.


Orientacyjny czas realizacji zajęć: Ok. 1 – 1,5 h.


Formy pracy:

Indywidualna, zespołowa, zbiorowa


Pomoce dydaktyczne:

Tablety z zainstalowaną aplikacją „Blockly”, 4 roboty Dash, kartki z działaniami matematycznymi, które są zaszyfrowanymi nazwami figur*, szyfr literowo – liczbowy do wydruku, czyste kartki, flamastry .

  • na kartkach nie będą podane liczby, które należy zamienić na litery, tylko działania, których wyniki będą potrzebnymi nam liczbami. W zależności od aktualnie ćwiczonych umiejętności może to być: dodawanie, odejmowanie, mnożenie lub różne rodzaje działań na raz.


Przygotowanie do zajęć:

Wydrukuj „szyfr literowo – liczbowy”, przygotuj kartki z zaszyfrowanymi nazwami figur geometrycznych płaskich oraz czyste kartki i flamaster do zapisywania odgadywanych figur. Przygotuj roboty (sprawdź, czy są naładowane) i tablety z zainstalowaną aplikacją „Blockly”.

Przebieg zajęć:


Odszyfruj zagadkę

Powiedz dzieciom, że na dzisiejszych zajęciach będą pracować w zespołach. Poproś ich o podzielenie się na cztery grupy. Każdy zespół otrzyma jeden tablet i robota Dash. Rozdaj zespołom kartki z zaszyfrowaną nazwą figury geometrycznej: trapezem, prostokątem, sześciokątem, równoległobokiem (każdy zespół ma inną figurę, i nie zdradza innym drużynom, jaką otrzymał).