Zmiany

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Figury geometryczne płaskie: prostokąt, trapez, równoległobok, sześciokąt, jednocześnie działania matematyczne: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, będą tematem zajęć przeprowadzonych według tego scenariusza. Dodatkowo zajęcia wzbogacone zostały o elementy programowania. Prawidłowe wykonanie zadań wymaga nie tylko sporych umiejętności w zakresie algebry i geometrii, ale przede wszystkim, dużej wyobraźni przestrzennej, niezbędnej do ustalenia wartości kątów przy programowaniu toru jazdy robota, w kształcie poszczególnych figur geometrycznych oraz logicznego myślenia przy odszyfrowywaniu podanych informacji. Trudność zajęć można stopniować zamieniając trapez i równoległobok na kwadrat i trójkąt.
'''Wiek: 7 – 10 lat'''
== '''Cele ogólne: =='''
Utrwalenie wyglądu figur płaskich,
== '''Cele szczegółowe: =='''
Dziecko:
'''Orientacyjny czas realizacji zajęć:'''
Ok. 1 – 1,5 h.
== '''Formy pracy: =='''
Indywidualna, zespołowa, zbiorowa
== '''Pomoce dydaktyczne: =='''
Tablety z zainstalowaną aplikacją „Blockly”, 4 roboty Dash, kartki z działaniami matematycznymi, które są zaszyfrowanymi nazwami figur*, szyfr literowo – liczbowy do wydruku, czyste kartki, flamastry .
== '''Przygotowanie do zajęć: =='''
Wydrukuj „szyfr literowo – liczbowy”, przygotuj kartki z zaszyfrowanymi nazwami figur geometrycznych płaskich oraz czyste kartki i flamaster do zapisywania odgadywanych figur.
Przebieg zajęć:
1. == Odszyfruj zagadkę== 
Powiedz dzieciom, że na dzisiejszych zajęciach będą pracować w zespołach. Poproś ich o podzielenie się na cztery grupy. Każdy zespół otrzyma jeden tablet i robota Dash.
Rozdaj zespołom kartki z zaszyfrowaną nazwą figury geometrycznej: trapezem, prostokątem, sześciokątem, równoległobokiem (każdy zespół ma inną figurę, i nie zdradza innym drużynom, jaką otrzymał).