Zmiany

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
'''Materiały stworzone przez Annę Świć w ramach programu Mistrzowie Kodowania, objęte licencją Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC BY-SA 4.0).'''
== Wstęp ==
Pracując z dziećmi trzyletnimi, na początek wystarczą trzy wieże, czym dzieci starsze tym wież może być więcej. Przy starszych dzieciach, można tabliczki z liczmanami zamienić na tabliczki z cyframi.
 
 
== Dodawanie i odejmowanie na osiach (1, 2, 6, 5, 7) ==
 
 
[[Plik:matma8.jpg|500px|thumb|center|rys. 8]]
 
'''Dodawanie na liczmanach (wersja łatwiejsza)'''
 
'''Pomoce dydaktyczne:'''
Mata edukacyjna Mistrzów Kodowania, tabliczki z dwoma rodzajami liczmanów, z tej samej kategorii (owoce, zabawki, figury geometryczne), tabliczki z cyframi, patyczki do zaznaczania symbolu dodawania.
 
 
'''Przebieg zabawy:'''
 
* Na osi poziomej ułóż jeden rodzaj tabliczek z liczmanami (np.: tabliczka z jednym jabłuszkiem, tabliczka z dwoma jabłuszkami, tabliczka z trzema jabłuszkami itd.)
* Na osi pionowej ułóż drugi rodzaj tabliczek z liczmanami (np.: tabliczka z jedną gruszką, tabliczka z dwiema gruszkami, tabliczka z trzema gruszkami itd.)
* Powiedz dzieciom, że będą dodawać jabłka do gruszek i sprawdzać ile to jest razem owoców.
* Pierwszy przykład dodawania zróbcie wspólnie. Pokazując tabliczkę mówcie co na niej jest, razem poszukajcie miejsca przecięcia się dwóch osi i połóżcie na nim tabliczkę z odpowiednią cyfrą (np.: jedno jabłko dodać jedna gruszka, to będą dwa owoce, więc na przecięciu osi kładziemy cyfrę 2).
* Do następnych przykładów zapraszaj już dzieci.
 
'''Dodawanie na cyfrach (wersja trudniejsza dodawania):'''
 
Przebieg tej zabawy, wygląda dokładnie tak samo jak, tej wyżej, różnica polega na zrezygnowaniu z tabliczek z liczmanami i zastąpieniu ich tabliczkami z cyframi.
 
'''Odejmowanie na tabliczkach z cyframi:'''
 
W analogiczny sposób jak dodawanie, można również ćwiczyć odejmowanie.
 
'''Uwagi:'''
Układając tabliczki z liczmanami, czy cyframi, przy pierwszych zabawach zachowaj kolejność: 1, 2, 3…po jakimś czasie układaj tabliczki przypadkowo (dzieci szybko orientują się, że wyniki działań wzrastają o jeden)
Dodając cyfry, których wynik będzie większy od 9, wymaga uprzedniego przygotowania tabliczek z liczbami (tabliczki mają powłokę suchościeralną, więc wystarczy napisać liczby odpowiednim markerem).
 
 
== Mnożenie: na kolorowych kwadratach i tabliczka mnożenia (wiek dzieci: 6 i powyżej) (1, 2, 6, 5, 7) ==
 
 
[[Plik:matma9.jpg|500px|thumb|center|rys. 9]]
 
 
'''Pomoce dydaktyczne:'''
Mata edukacyjna Mistrzów Kodowania, kolorowe kwadraty, tabliczki z cyframi.
 
'''Przebieg zabawy:'''
 
* Podziel dzieci na 4 zespoły.
* Poproś każdy zespół o ułożenie dwóch rzędów, które będą składały się z trzech kwadratów każdy.
* Przeliczcie wspólnie ile jest kwadratów w jednym rzędzie, oraz ile jest kwadratów w drugim rzędzie.
* Dodajcie dwa rzędy kwadratów do siebie, policzcie ile jest razem.
* Analogicznie postąpcie z trzema rzędami kwadratów, po trzy kwadraty w każdym.
* Zróbcie jeszcze dwa, trzy przykłady.
 
'''Tabliczka mnożenia:'''
 
Na macie w bardzo łatwy sposób można ułożyć tabliczkę mnożenia, a dzieci „wypełniając ją”, będą miały trochę ruchu i zabawy, więc zapamiętanie będzie efektywniejsze.
* Na osi poziomej ułóż cyfry w kolejności rosnącej: 1, 2, 3…
* Na osi pionowej ułóż cyfry z góry do dołu, również w rosnącej kolejności.
* Na przecięciach osi układajcie wynik mnożenia
 
 
== „Zgadnij jakiej liczby brakuje – ciągi liczbowe” (1, 2, 6, 5, 7) ==
 
 
[[Plik:matma10.jpg|500px|thumb|center|rys. 10]]
 
 
'''Pomoce dydaktyczne:'''
Mata edukacyjna Mistrzów Kodowania, tabliczki z cyframi w kilku kolorach.
 
'''Przebieg zabawy:'''
 
* Powiedz dzieciom, że dzisiaj czekają na nich zagadki matematyczne, będą szukać cyfr ukrytych pod kolorowymi tabliczkami.
* Zanim uda się odkryć właściwą cyfrę, trzeba znaleźć zasadę, jak obowiązuje w danym ciągu liczbowym (odpowiedź na pytanie dlaczego cyfry ułożone są w takiej właśnie kolejności)
* Zacznij od najłatwiejszego przykładu, czyli cyfr ułożonych zgodnie z rosnącą kolejnością.
* 4 cyfry z ciągu zastąp kolorowymi tabliczkami i pozwól dzieciom zastanowić się, jakie cyfry skryte są pod daną tabliczką.
* Kiedy dzieci będą znały ukryte cyfry i zasadę, która występuje w tym ciągu liczbowym, odwróćcie kolorowe tabliczki na drugą stronę i sprawdźcie, czy miały rację.
* W analogiczny sposób postępujcie z kolejnymi ciągami liczb (mogą to być: cyfry parzyste, cyfry nieparzyste, cyfry w kolejności malejącej, co trzecia cyfra…możliwości jest bardzo dużo, konkretne przykłady należy dostosować do umiejętności dzieci).
 
 
 
== „Kolorowy zawrót głowy – wiele dróg prowadzi do tego samego celu” (1, 3, 6, 8, 9) ==
 
[[Plik:matma11.jpg|500px|thumb|center|rys. 11]]
 
 
'''Pomoce dydaktyczne:'''
Mata edukacyjna Mistrzów Kodowania, kolorowe kwadraty, klocki ruchu: start i stop, kartki papieru, kredki.
 
'''Przebieg zabawy dydaktycznej:'''
 
* Rozłóż matę kolorową stroną do góry.
* Podziel dzieci na cztery zespoły, każdemu z nich rozdaj kwadraty w różnych kolorach, klocki ruchu: start i stop, kartki papieru i kredki.
* Połóż start na jednym z kolorów (jednym z 9 dużych kwadratów).
* Na innym z kolorów, oddalonym od startu, połóż klocek stop.
* Powiedz dzieciom, że dzisiaj będziecie szukać dróg, którymi możecie przedostać się z jednego dużego kwadratu (z oznaczeniem start) na drugi duży (z oznaczeniem stop).
* Poproś jedno dziecko o przejście od startu do mety.
* Za pomocą kolorowych kwadratów ułóżcie trasę przejścia (zaznaczamy tylko kolor, na którym stoimy, nie każdy mały kwadrat) np.: klocek start, zielony kwadrat, czerwony kwadrat, żółty kwadrat, klocek stop).
* Zapytaj dzieci, czy to jest jedyny sposób dotarcia do mety.
* Zadaniem każdego zespołu będzie zaznaczenie, kredkami na kartkach wszystkich dróg, jakie uda im się zauważyć (zaznaczamy malując kwadraty w odpowiednich kolorach).
* Kiedy wszystkie zespoły będą już gotowe sprawdzajcie po kolei zaproponowane rozwiązania (układajcie z kwadratów kod i na jego podstawie niech jedno dziecko pokonuje drogę).
* Za każdym razem policzcie ile po drodze mijaliście różnych kolorów dużych kwadratów.
* Podzielcie wszystkie kartki na grupy, w których będzie po tyle samo kwadratów do przejścia.
* Pokażcie, który kod wskazuje najkrótszą, a który najdłuższą drogę.
* Spytaj się dzieci, czy wszystkie rozwiązania spełniają wymogi zadania (porozmawiajcie chwilę o tym, że jedno zadanie, jeden problem, może mieć wiele różnych, ale równie dobrych rozwiązań)
 
'''Uwagi:'''
 
Ćwiczenie to, można wpleść do tematyki związanej z podróżami, kiedy rozmawiacie o Polsce lub Europie. Można wtedy na mapie szukać różnych dróg prowadzących z jednej miejscowości do drugiej.
Małe kartki i kredki można zastąpić większymi kartonami i farbami (wtedy każdy zespół wszystkie swoje rozwiązania maluje na jednej kartce, powstają nam 4 kartki z propozycjami kodów).
 
 
 
== Gra matematyczna „Jakie to działania” (1, 2, 5, 6, 7) ==
 
 
[[Plik:matma12.jpg|500px|thumb|center|rys. 12]]
 
 
'''Pomoce dydaktyczne:'''
Mata edukacyjna Mistrzów Kodowania, kwadraty w czterech kolorach, pionki w czterech kolorach, kartki z wydrukowanymi działaniami matematycznymi (można wykorzystać fakt, że mistrzowskie płytki posiadają warstwę suchościeralną i napisać na nich działania matematyczne), kostka, lub dwie kostki (musimy mieć możliwość otrzymania wyników, które wyjdą z działań).
 
'''Przebieg zabawy:'''
 
* Przygotuj planszę do gry, (rozkładając 36 tabliczek z działaniami i po dwa rzędy kolorowych kwadratów zapełnisz całą matę).
* Na kolorowych kwadratach połóż pionki do gry.
* Podziel dzieci na cztery zespoły, każdy na jednym boku maty.
* Zapoznaj dzieci z zasadami gry (przedstawiciel zespołu rzuca kostką i szuka takiego działania, którego wynikiem będzie wyrzucona liczba. Na działaniu kładzie pionek, kostkę przekazuje drugiej drużynie. Kiedy nie ma już działania pasującego do wyrzuconej liczby, drużyna traci kolejkę. Wygrywa ten zespół, który najszybciej postawi wszystkie swoje pionki na planszy)
 
'''Uwagi:'''
 
Grę można modyfikować na wiele sposobów, stosując tylko dodawanie, tylko odejmowanie, i jedno i drugie, można zastosować przy nauce mnożenia.
Przy tej grze najlepiej sprawdza się kostka wielościenna, ale można zastąpić ją tradycyjnymi (wtedy wyniki należy dodać).
Grając ze starszymi dziećmi, kiedy zakres liczb jest duży zamiast kostki można użyć patyczków lub karteczek z napisanymi liczbami i losować je z kubeczka (w ten sposób możemy ćwiczyć mnożenie na większych liczbach).
Zakres działań należy dopasować do wieku i możliwości dzieci.
Grę można uatrakcyjnić wprowadzając na kostce, nienumeryczne, kolorowe pola i nadać im znaczenie (strata kolejki, położenie pionka w dowolnym miejscu itp.)
 
 
 
== Co to jest pole, a co to jest obwód? (1, 5, 11). ==
 
[[Plik:matma13.jpg|500px|thumb|center|rys. 13]]
 
 
'''Pomoce dydaktyczne:'''
Mata edukacyjna mistrzów Kodowania Junior, kwadraty w kilku kolorach, kostka do gry.
 
'''Przebieg zabawy:'''
 
* Połóż matę zakratkowaną stroną do góry.
* Przygotuj kwadraty w kilku kolorach.
* Poproś dzieci, żeby usiadły dookoła maty.
* Za pomocą kwadratów w trzech kolorach ułóż duży kwadrat (w taki sposób, żeby jeden bok kwadratu składał się z jednego koloru, a drugi z trzech, przy prostokącie będzie to istotne. Kwadrat ze względu na jednakowy wymiar wszystkich boków, mógłby być ułożony z jednego koloru płytek).
* Policzcie wspólnie z dziećmi, ile płytek wchodzi na jeden bok w kwadracie, następnie policzcie ile wchodzi na inne boki.
* Spytaj się dzieci, czy wszystkie boki, miały taki sam wymiar, liczbę tabliczek.
* Przejedź palcem po krawędziach całego kwadratu, po jego obwodzie, wspólnie z dziećmi licząc tabliczki.
* A teraz policzcie ile tabliczek mieści się w środku, ile jest wszystkich (to będzie pole).
* Poproś jedno dziecko o wyrzucenie kostką jakiejś cyfry i ułożenie z tabliczek kwadratu o wymiarze boku, takim jaki wyszedł z rzutu.
* Policzcie ile będzie wynosił obwód zbudowanej figury.
* Zróbcie kilka takich przykładów.
* Analogicznie postąpcie z prostokątem, zwracając uwagę, że tu są dwa boki krótsze, a dwa dłuższe.
* Budując prostokąty z tabliczek użyjcie dwóch kostek, lub rzućcie kostką dwukrotnie.
 
'''Uwagi:'''
 
Podczas zajęć nie musicie używać nazw obwód, pole (chociaż dla dzieci są dość naturalne), pojęcie odwód obrazowo można wyjaśnić, jako ramka dookoła figury, a pole, to to wszystko, co znajduje się w ramce.
Starsze dzieci za pomocą tabliczek z cyframi i patyczków, z których ułożą symbol dodawania mogą zapisać np.: 3+3+3+3=12
1495
edycji