Scenariusz 1 - Propozycje zabaw rozwijających kompetencje matematyczne dzieci

Z Wiki Mistrzowie Kodowania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wstęp

Matematyka dla dzieci w wieku przedszkolnym, może być ciekawa, łatwa i postrzegana jako zabawa. Istotą w jej nauczaniu, jest sposób, w jaki zostanie to zrobione. Metody podające, takie jak opis, próba tłumaczenia zagadnień, nie sprawdzają się w tym wieku, na tym etapie edukacji najważniejsze jest doświadczanie. Dziecko uczy się w toku działania na przedmiotach rzeczywistych, lub ich symbolicznych odpowiednikach. Ważne jest również wtopienie aktywności umysłowej dziecka, w jego aktywność fizyczną. W ten sposób rozwija się myślenie, tworzą się pojęcia i dziecko nabywa nowe umiejętności, lub doskonali i utrwala, już nabyte.

Praca na macie edukacyjnej Mistrzów Kodowania pozwala nauczycielowi, w taki sposób skonstruować zajęcia dydaktyczne, żeby stroną aktywną było dziecko, które poprzez manipulowanie przedmiotami, materiałem MK, nabiera doświadczeń, tak ważnych w procesach poznawczych. Dodatkowo zajęciom towarzyszy spora dawka ruchu i częste zmiany aktywności.

Zaproponowane zabawy są zgodne z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego, która wejdzie w życie z dniem 01. 09. 2016*

*przy każdej zabawie podany jest numer uszczegółowiający wymagania w tym obszarze podstawy programowej, który jednocześnie może uchodzić za cel operacyjny zajęć

rys. 1

XIII obszar Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego

Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.

  1. Dziecko kończące wychowanie przedszkolne:
  2. liczy obiekty i odróżnia błędne liczenie od poprawnego;
  3. wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych;
  4. porównuje szacunkowo liczebności zbiorów; rozróżnia zbiory równoliczne i nierównoliczne;
  5. odwzorowuje zbiory, odtwarza liczby ich elementów z wykorzystaniem liczmanów;
  6. odczytuje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10;
  7. potrafi dodać i odjąć liczby w zakresie 10 na konkretach;
  8. posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi;
  9. rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;
  10. wie, na czym polega pomiar długości, i zna proste sposoby mierzenia: krokami, stopa za stopą;
  11. zna stałe następstwo dni i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy w roku;
  12. rozróżnia podstawowe figury geometryczne (trójkąt, koło, prostokąt, kwadrat);
  13. porównuje wielkości przedmiotów i obiektów w swoim otoczeniu.


Propozycje zabaw dla dzieci 3,4 letnich

Należy uwzględnić, że podział zabaw, ze względu na wiek dzieci, uwzględnia jedynie uśrednione ich możliwości rozwojowe. Wybierając zabawy należy dobrać je do możliwości konkretnej grupy przedszkolnej, jak również jej liczebności i warunków logistycznych.


„Owocowa matematyka” (1, 3, 4, 5, 7)

rys. 2

Pomoce dydaktyczne: Mata edukacyjna Mistrzów Kodowania, Tabliczki z liczmanami, Tabliczki z cyframi, czerwone tabliczki, liczmany w postaci wyciętych z papieru jabłuszek.

Przebieg zabawy dydaktycznej:

  • Połóż na macie tabliczkę z jednym małym jabłuszkiem, wskaż palcem i powiedz „jeden”.
  • Pod nią połóż tabliczkę z dwoma jabłkami, wskazuj po kolei mówiąc „jeden, dwa”. Ostatnie drugie jabłuszko należy zaakcentować, bo jest jednocześnie drugim jabłkiem i ilością wszystkich liczonych jabłek.
  • Analogicznie postąp z tabliczką z trzema jabłkami (lub więcej, w zależności od możliwości dzieci).
  • Poproś dzieci o dołożenie tylu jabłek obok tabliczek, ile jest na nich narysowanych (każde jabłko w osobnej kratce). Wspólnie policzcie położone jabłka wskazując każde liczone i akcentując ostatnie z liczonych.
  • Zdejmijcie jabłka z papieru i w ich miejsce połóżcie tyle czerwonych kwadratów, ile jest narysowanych jabłek na tabliczkach, pamiętając o liczeniu każdej kładzionej tabliczki, oraz zaakcentowaniu ostatniej.
  • Na czerwonych tabliczkach połóżcie po jednym wyciętym jabłku, licząc je postępujcie analogicznie, jak wyżej.
  • Poproś dzieci o próbę dopasowania tabliczek z cyframi i położenia ich obok właściwej liczby czerwonych tabliczek i jabłek.
  • Zdejmijcie czerwone tabliczki i ułóżcie tylko tabliczki z cyframi, obok odpowiadających im tabliczkom z liczmanami.

Uwagi: Liczmany z jabłkami można wymienić na dowolne z 9 występujących w pomocach MK, wycięte z papieru jabłka, można zastąpić prawdziwymi, lub innymi liczmanami (klocki, guziki, kamyki). Trudność zajęć jest stopniowalna, poprzez dołożenie tabliczki z czterema, pięcioma narysowanymi konkretami.