Scenariusz 2 - Squash: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki Mistrzowie Kodowania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Scenariusz 2)
(Scenariusz 2)
Linia 30: Linia 30:
  
 
Jako pierwszy komponent dodajmy '''Canvas''' (1).Przeciągnijmy go na nasz obszar roboczy, czyli '''Viewer'''.
 
Jako pierwszy komponent dodajmy '''Canvas''' (1).Przeciągnijmy go na nasz obszar roboczy, czyli '''Viewer'''.
 +
 +
[[Plik:s2-4.png]]
 +
 +
Po tym, jak wstawiliśmy komponent '''Canvas''', musimy zmienić jego cechy w oknie '''Properties'''. Zmodyfikujmy dwa atrybuty: '''Width''' ''(szerokość)'' oraz '''Height''' ''(wysokość)''. Dla większości komponentów zarówno szerokość, jak i wysokość można ustawić jako:
 +
<ol>'''<li>Automatic''' ''(automatyczna)'' - system samodzielnie dobierze odpowiednią wartość szerokości i wysokości lub pozostawi je
 +
w standardowym ustawieniu.</li>
 +
'''<li>Fill parent''' ''(wypełnienie obiektu nadrzędnego)'' - sprawia, że komponent przejmuje wielkość komponentu nadrzędnego. W przypadku naszej aplikacji zaznaczenie tej opcji sprawiłoby, że obszar '''Canvas1''' przejąłby szerokość i wysokość od komponentu '''Screen1''', co możemy zauważyć na ilustracji powyżej, w oknie '''Components''' - '''Cavas1''' jest obiektem podrzędnym dla '''Screen1'''.</li>
 +
'''<li>... pixels - szerokość/wysokość o podanej przez nas liczbie pikseli.</li></ol>
 +
Ustawmy zatem dla komponentu Canvas1 wartości '''Width''' jako '''Fill Parent''' (1) oraz '''Height''' jako 300 pikseli (2).

Wersja z 17:08, 2 mar 2015

Squash w dwóch wariantach

Scenariusz 2

Cele:

Stworzymy prostą grę Squash, polegającą na odbijaniu piłeczki paletką, w dwóch wariantach. W ten sposób poznamy m.in. podstawy definiowania interfejsu użytkownika oraz nauczymy się wykonywać proste animacje. Po wykonaniu ćwiczenia będziemy też potrafili sterować obiektami za pomocą przeciągania palcem (pierwszy wariant) po ekranie oraz poprzez przechylanie telefonu (drugi wariant).

W tej wersji Squasha nie będzie systemu naliczania punktów, jak w tradycyjnej wersji tej gry. W naszej aplikacji na dole będzie umieszczona czerwona linia i jeśli piłka się z nią zderzy, to nastąpi przegrana. Co więcej, gdy nie odbijemy piłeczki i ta spadnie na czerwoną linię, boisko zmieni kolor na szary, co będzie oznaczało koniec gry.

 1. Rozpoczęcie pracy
 2. Wejdźmy na stronę http://appinventor.mit.edu i wybierzmy Create, by uruchomić App Inventor. Następnie przejdźmy do zakładki My Projects (1), gdzie znajdziemy wszystkie nasze projekty - wystarczy tylko zalogować się na odpowiednie konto Google. W celu rozpoczęcia pracy nad nowym projektem kliknijmy na Start new project (2) i wpiszmy w oknie jego nazwę, np. Squash.

  S2-1.png

  Nastąpi teraz automatyczne przejście do okna budowy aplikacji.

  Jak już wspomnieliśmy powyżej - w pierwszym wariancie naszej gry sterowanie paletką będzie odbywało się poprzez przeciąganie palcem po ekranie smartfona, natomiast w drugiej wersji będziemy sterować obracając nim. Obracanie ekranu zgodnie z pozycją telefonu czy tabletu jest domyślnym zachowaniem. Dlatego też w pierwszym wariancie musimy zablokować ekran po to, by ten nie zmieniał swojej orientacji. I od tego właśnie zaczniemy budowę naszej gry.

  Przejdźmy zatem do okna Properties i dla komponentu Screen1, w polu Screen Orientation (1) wybierzmy Portrait. Dzięki temu nasz ekran zawsze będzie wyświetlany pionowo, niezależnie od tego, w jakiej pozycji znajduje się urządzenie. Dodatkowo w polu Title wpiszmy tytuł naszego bieżącego komponentu (2). Nazwijmy go Squash.

  S2-2.png

 3. Squash - projektowanie interfejsu
 4. Po zablokowaniu obrotu ekranu przejdźmy do dodania komponentów. W naszej aplikacji wykorzystamy trzy, wszystkie je znajdziemy w grupie Drawing and Animation. Są to:

  1. Canvas (zamknięty obszar) - jest to komponent ograniczający obszar animacji oraz rysowania. W obszarze tego komponentu poruszają się Ball oraz ImageSprite.
  2. Ball (piłka) - w naszej aplikacji to po prostu piłka, którą będziemy odbijać za pomocą paletki.
  3. ImageSprite (“duszek”) - znany ze Scratcha duszek. W naszej aplikacji będzie to paletka. Image Sprite jest podobny do komponentu Ball, jednak duszek ma kształt prostokąta, a jego tłem może być dowolny plik graficzny, np. w formacie jpg.

  S2-3.png

  Jako pierwszy komponent dodajmy Canvas (1).Przeciągnijmy go na nasz obszar roboczy, czyli Viewer.

  S2-4.png

  Po tym, jak wstawiliśmy komponent Canvas, musimy zmienić jego cechy w oknie Properties. Zmodyfikujmy dwa atrybuty: Width (szerokość) oraz Height (wysokość). Dla większości komponentów zarówno szerokość, jak i wysokość można ustawić jako:

  1. Automatic (automatyczna) - system samodzielnie dobierze odpowiednią wartość szerokości i wysokości lub pozostawi je w standardowym ustawieniu.
  2. Fill parent (wypełnienie obiektu nadrzędnego) - sprawia, że komponent przejmuje wielkość komponentu nadrzędnego. W przypadku naszej aplikacji zaznaczenie tej opcji sprawiłoby, że obszar Canvas1 przejąłby szerokość i wysokość od komponentu Screen1, co możemy zauważyć na ilustracji powyżej, w oknie Components - Cavas1 jest obiektem podrzędnym dla Screen1.
  3. ... pixels - szerokość/wysokość o podanej przez nas liczbie pikseli.
  Ustawmy zatem dla komponentu Canvas1 wartości Width jako Fill Parent (1) oraz Height jako 300 pikseli (2).