Zmiany

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Segregacja odpadów

Dodane 154 bajty, 11:10, 7 lis 2014
[[Category:Scenariusze Scratch]] [[Category:Mistrzowie Kodowania]]
'''Materiały stworzone przez Fundację Coder Dojo Polska w ramach Programu „Mistrzowie Kodowania” finansowanego przez Samsung Electronics Polska, objęte licencją CC BY 3.0 PL "Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska".'''
Adres do projektu: http://scratch.mit.edu/projects/26093943/
W wersji podstawowej proponujemy uczniom stworzenie 3 rodzajów (kostiumów) '''koszy''' np: brązowy o nazwie '''bio''', zielony o nazwie '''szkło''' i niebieski o nazwie '''papier'''. Chętni uczniowie mogą stworzyć więcej koszy. Ważne, żeby uwzględnić stworzoną ilość koszy w odpowiednich fragmentach skryptów.
==== Instrukcje dla duszka '''kosz''' ====
Po utworzeniu kostiumów dla duszka '''kosz''' musimy go zaprogramować tak, aby gracz miał możliwość szybkiej zmiany jego koloru (rodzaju). Jedną z propozycji uczniów zapewne będzie Uczniowie mogą zaproponować dowolne klawisze. Na tym etapie warto zasugerować użycie jakiegoś klawisza z klawiatury. Zasugerujmy im klawisz ''spacja''. Zbudujmy skryptPoprośmy uczniów o zbudowanie skryptu, który pozwoli za pomocą klawisza ''spacji'' zmieniać kolor pozwoliłby na szybką zmianę kostiumu (koloru kosza ) na następnyza pomocą klawisza spacja. Poszczególne kolory, to kostiumy duszka '''kosz''':
[[Plik:Ok5.png|po naciśnięciu spacji zmienia się kostium duszka (rodzaj kosza)]]
Teraz zajmiemy się najtrudniejszym duszkiem, który będzie tworzył nam spadające śmiecie.
Zacznijmy, jak zawsze , od stworzenia duszka i nazwijmy go nadaniu mu nazwy '''śmieci'''. Następnie przejdźmy do zakładki jego kostiumów. W tym miejscu pod postaciami kolejnych kostiumów będziemy tworzyli różne rodzaje śmieci. Bardzo ważne jest tu nazewnictwo, zwróćmy uczniom na to szczególną uwagę. Pierwsza część nazwy kostiumu śmiecia '''śmieci''' jest to nazwa odpowiadająca rodzajowi śmietnika. Jeśli w duszku '''kosz''' jakiś kostium nazywa się np.: '''bio''' to wszystkie śmieci biodegradowalne muszą zaczynać się od '''bio'''. Dalsza część nazwy kostiumu (cyferka) jest to numer indywidualny wyglądu odpadu, (najlepiej od 1 w górę). Przykład: kosz nazywa się '''bio''', tworzymy do niego dwa śmiecie o nazwach: '''bio1''' oraz '''bio2''':
[[Plik:ok4b1.png|850px|]]