Sygnalizacja świetlna

Z Wiki Mistrzowie Kodowania
Wersja Karolina (dyskusja | edycje) z dnia 11:56, 22 mar 2017

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Materiały stworzone przez trenerów programu „Mistrzowie Kodowania” finansowanego przez Samsung Electronics Polska, objęte licencją CC BY SA 3.0 PL "Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska".

aplikacja opisana w scenariuszu: https://scratch.mit.edu/projects/94626375/

Część I

Założenia projektu: Projekt jest prostą animacją pozwalającą dziecku utrwalić wiadomości o ruchu drogowym.

Opis projektu:

Celem projektu jest stworzenie animacji przedstawiającej działanie sygnalizacji świetlnej.

Część II

Realizacja: Dodawanie i rysowanie duszków i ich kostiumów, dodawanie tła

Otwieramy nowy projekt w Scratchu. Domyślny duszek kot nie będzie nam potrzebny, zatem usuwamy go. Dodajemy nowego duszka - samochód np. Car-Bug z Biblioteki duszków z zakładki Transport. Następnie samodzielnie rysujemy duszka Sygnalizator z jednym włączonym światłem - żółtym. Najlepiej zrobić to w trybie wektorowym (zmiana trybu pracy - w prawym dolnym rogu ekranu). W naszej animacji Sygnalizator będzie miał dwa kostiumy, żółty_włączony i żółty_wyłączony. Aby stworzyć drugi kostium Sygnalizatora, należy kliknąć na kostium i zduplikować go. W zduplikowanym kostiumie zmieniamy kolor światła żółtego na ciemniejszy odcień (wyłączony).

W kolejnym etapie tworzymy kolejnego duszka - światło czerwone - korzystając z narzędzia Elipsa. Rysujemy czerwone wypełnione koło. Warto przy rysowaniu wcisnąć klawisz shift, aby figura była idealnym kołem. Dodajemy mu kostium analogicznie jak przy dodawaniu kostiumu Sygnalizatora poprzez duplikowanie. Zmieniamy kolor zduplikowanego kostiumu na ciemniejszy oraz zmieniamy nazwy kostiumów na czerwony_włączony i czerwony_wyłączony.

Dodanie kolejnego duszka najłatwiej wykonać poprzez skopiowanie poprzedniego - duszka czerwony. Klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i wybieramy z rozwiniętego menu opcję duplikuj. Po zduplikowaniu zmieniamy mu kolor i nazwę na zielony.

W kolejnym kroku dodajemy scenę z Biblioteki teł, może to być np. blue sky.