Układ współrzędnych

Z Wiki Mistrzowie Kodowania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Materiały stworzone przez trenerów programu „Mistrzowie Kodowania” finansowanego przez Samsung Electronics Polska, objęte licencją CC BY SA 3.0 PL "Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska".

aplikacja opisana w scenariuszu: https://scratch.mit.edu/projects/57237834/

Część I


Założenia projektu: Projekt polega na stworzeniu gry edukacyjnej, w której uczeń będzie uczył się odczytywania współrzędnych oraz nazw ćwiartek w układzie współrzędnych.

Opis projektu:

Układ współrzędnych to projekt edukacyjny, w którym użytkownik będzie musiał zaprowadzić bohaterów w odpowiednie miejsca w układzie współrzędnych. Duszki będą podążały za wskaźnikiem myszy. Dwie postacie zapytają gracza, w jakiej ćwiartce układu współrzędnych się znajdują.

Część II

Realizacja

Pracę rozpoczynamy od przygotowania jednego dowolnego duszka (nazwanego w dalszej części opisu - “Informator”) oraz tła z układem współrzędnych (xy-grid), które znajdziemy w bibliotece teł. Tło będziemy musieli edytować, nanosząc punkty w różnych kolorach.

Uw1.PNG

Rys. 1 Przykładowe tło i duszek.


Duszek Informator

Po kliknięciu zielonej flagi duszek Informator przedstawi się i poinformuje o zasadach gry. W tym celu tworzymy skrypt:

Uw2.PNG

Rys. 2 Informacja o zasadach gry.


Po wyjaśnieniu zasad gry nasz bohater znika ze sceny. Wykorzystamy do tego klocki z kategorii Wygląd Uw3.PNG i Uw4.PNG. Następnie na scenie powinna się pokazać kolejna postać. Proponujemy, aby duszki komunikowały się ze sobą za pomocą klocków Uw5.PNG, Uw6.PNG. W klocku “nadaj message1” rozwijamy listę, klikamy “nowy komunikat”, nadajemy mu dowolną nazwę np. “start”.

Przykładowy skrypt:

Uw7.PNG

Rys. 3 Skrypt duszka “Informator”.


Duszek Chrząszcz

Wybieramy kolejnego duszka. Pamiętajmy, aby ukryć go po uruchomieniu programu oraz pokazać, gdy otrzyma komunikat “start”. Na początku postać powinna poinformować gracza, gdzie chciałaby się przemieścić.

Uw8.PNG

Rys. 4 Informacja wstępna duszka “Chrząszcz”.


Proponujemy, aby duszek poruszał się za kursorem myszy, zatem użyjemy klocka Uw9.PNG oraz Uw10.PNG. Dodatkowym elementem, aby uzyskać efekt przemieszczania się postaci, będzie stworzenie dodatkowego kostiumu, a następnie dodanie skryptu odpowiedzialnego za zmianę kostiumu.

Uw11.PNG

Rys. 5 Poruszanie się i zmiana kostiumu duszka “Chrząszcz”.


Następnie dodajemy skrypt, w którym duszek będzie reagował na dotknięcie odpowiedniego miejsca w układzie współrzędnych, czyli punktu (100, -50).

Uw12.PNG

Rys. 6 Reakcja duszka “Chrząszcz” na dotarcie do odpowiedniego miejsca w układzie współrzędnych.


Powyższe puzzle dodajemy do pętli zawsze.