Układ współrzędnych

Z Wiki Mistrzowie Kodowania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Materiały stworzone przez trenerów programu „Mistrzowie Kodowania” finansowanego przez Samsung Electronics Polska, objęte licencją CC BY SA 3.0 PL "Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska".

aplikacja opisana w scenariuszu: https://scratch.mit.edu/projects/57237834/

Część I


Założenia projektu: Projekt polega na stworzeniu gry edukacyjnej, w której uczeń będzie uczył się odczytywania współrzędnych oraz nazw ćwiartek w układzie współrzędnych.

Opis projektu:

Układ współrzędnych to projekt edukacyjny, w którym użytkownik będzie musiał zaprowadzić bohaterów w odpowiednie miejsca w układzie współrzędnych. Duszki będą podążały za wskaźnikiem myszy. Dwie postacie zapytają gracza, w jakiej ćwiartce układu współrzędnych się znajdują.

Część II

Realizacja

Pracę rozpoczynamy od przygotowania jednego dowolnego duszka (nazwanego w dalszej części opisu - “Informator”) oraz tła z układem współrzędnych (xy-grid), które znajdziemy w bibliotece teł. Tło będziemy musieli edytować, nanosząc punkty w różnych kolorach.

Uw1.PNG

Rys. 1 Przykładowe tło i duszek.


Duszek Informator

Po kliknięciu zielonej flagi duszek Informator przedstawi się i poinformuje o zasadach gry. W tym celu tworzymy skrypt:

Uw2.PNG

Rys. 2 Informacja o zasadach gry.


Po wyjaśnieniu zasad gry nasz bohater znika ze sceny. Wykorzystamy do tego klocki z kategorii Wygląd Uw3.PNG i Uw4.PNG. Następnie na scenie powinna się pokazać kolejna postać. Proponujemy, aby duszki komunikowały się ze sobą za pomocą klocków Uw5.PNG, Uw6.PNG. W klocku “nadaj message1” rozwijamy listę, klikamy “nowy komunikat”, nadajemy mu dowolną nazwę np. “start”.

Przykładowy skrypt:

Uw7.PNG

Rys. 3 Skrypt duszka “Informator”.