Zmiany

Aplikacja do rysowania

Dodane 164 bajty, 00:31, 12 sie 2014
/* Jak modyfikować */
=== Jak dodać nową figurę? ===
'''krótkie wprowadzeniedo tematu projektu'''
<small>Czas na realizację tej części: ok 15 min</small>
Zaczynamy od omówienia istniejących w aplikacji figur, niech uczniowie opiszą ich własności, sposoby rysowania. Następnie poprośmy aby wskazali figurę jakiej tu nie ma a jaką chcieliby jeszcze mieć do dyspozycji. Wskażą zapewne prostokąt albo trójkąt. Wspólnie spróbujemy stworzyć trójkąt. Prostokąt jest dość prosty do narysowania przy pomocy narzędzia: [[Plik:Narzedzie11.png|rysuje prostokąt lub kwadrat]]. Wszystkie operacje prezentowane na omawianym w dalszej części trójkącie będzie można powtórzyć na prostokącie.
'''dodawanie nowego duszka - trójkąta i jego modyfikacja''' 
<small>Czas na realizację tej części: ok 30 min</small>
W celu dodania nowego duszka- '''trójkąt''' na panel figur wybieramy narzędzie pędzelka w znanym nam już miejscu. Poprośmy uczniów , aby nazwali duszka adekwatnie do figury, jaką rysują oraz , żeby zmienili nazwy dwóm istniejącym już w programie figurom. Zabieramy się teraz za tworzenie naszego '''trójkąta'''. Przechodzimy do zakładki ''kostiumy'' w obszarze roboczym i rysujemy kostium duszka: trójkąt. Najlepiej i najwygodniej wykonać to w trybie wektorowym (zmiana trybu pracy w prawym dolnym rogu ekranu). Podczas pracy można swobodnie przemieszczać się pomiędzy trybem wektorowym i bitmapą, chociażby w celu np.: użycia gumki przy drobnych pomyłkach. Do narysowania trójkąta używamy narzędzia linii [[Plik:Narzedzie12.png|linia]]. Następnie przechodzimy na obszar środek obszaru rysowania i wspomagając się kropeczkami widniejącymi na planszy rysujemy figurę. Ponieważ łatwiej rysuje się duże elementy niż małe, poprośmy uczniów aby wykonali figurę w wygodnej dla siebie wielkości. Teraz możemy zmniejszyć naszą figurę. Wybieramy narzędzie zaznaczania i klikamy na trójkąt. Pojawi się wokół niego okienko z prostokątnymi punktami szczególnymi. Łapiemy kursorem za którykolwiek róg i poruszamy się do wnętrza figury (obiekt będzie się zmniejszał). Zaznaczmy uczniom aby dopasowali wielkość trójkąta do pozostałych istniejących już w aplikacji figur:
[[Plik:Okno3.png|zmiana wielkości figury]]
Nowo powstały duszek trójkąt musi otrzymać jakiś skrypt, aby wiedział jaką rolę ma pełnić w projekcie. Jak już zapewne uczniowie zauważyli koło i kwadrat mają prawie identyczne skrypty oprócz jednego klocka. Zaproponujmy uczniom skopiowanie skryptów z np.: '''kwadratu''' do naszego '''trójkąta'''. Będzie to świetny moment dla przećwiczenia umiejętności kopiowania skryptów, będzie ona bardzo przydatna w bardziej zaawansowanych projektach.
Z zamiarem skopiowania skryptu z jednego duszka do drugiego musimy wykonać następujące czynnośćiczynności:# kopujemy kopiujemy interesujący nas skrypt - znajdując się na najwyżej umiejscowionym w skrypcie klocku, klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy polecenie ''duplikuj'' ,
# następnie łapiemy lewym kursorem myszy skopiowany skrypt, przeciągamy go nad naszego duszka '''trójkąt''' i puszczamy klawisz myszy,
# po skopiowaniu wszystkich skryptów upewniamy się, że istnieją już w naszym nowym duszku,
Jeszcze inną propozycją pracy dla uczniów może być wypełnianie kolorem wnętrza istniejących w aplikacji figur, zamiast tylko ich krawędzi. Wtedy tworzone przez użytkownika obrazy będą od razu pomalowane.
=== Jak to działa ===niedokończone<small>Czas na realizację tej części: ok 90 min</small> '''duszek jako element tła'''
Zaczniemy od stworzenia duszka tła panelu na którym będą nasze figury. Będzie on nam potrzeby by sprawdzać czy duszki znajdują się na nim czy może na ekranie przeznaczonym do rysowania. Może być on rozmieszczony gdzie tylko chcecie.
Nie musi on posiadać żadnego kodu. Warze jest żeby nie miał zaznaczonej opcji przesuwania w odtwarzaczu.
[[Plik:f1.png]]
 
'''dodawanie nowych duszków: figur'''
Teraz stworzymy wzorzec figury. Zaczniemy od stworzenia nowego duszka, i narysujemy obrazek wektorowy np. kwadratu.
740
edycji