Zmiany

Aplikacja do rysowania

Dodane 313 bajtów, 16:56, 27 sie 2014
<small>Czas na realizację tej części: ok 15 min</small>
Zaczynamy od omówienia istniejących w aplikacji figur, niech uczniowie opiszą ich własności, sposoby rysowania. Następnie poprośmy aby wskazali figurę jakiej tu nie ma , a jaką chcieliby jeszcze mieć do dyspozycji. Wskażą zapewne prostokąt albo trójkąt. Wspólnie spróbujemy stworzyć trójkąt. Prostokąt jest dość prosty do narysowania przy pomocy narzędzia: [[Plik:Narzedzie11.png|rysuje prostokąt lub kwadrat]](tryb wektorowy). Wszystkie operacje prezentowane na omawianym w dalszej części trójkącie będzie można powtórzyć na prostokącie.
==== dodawanie nowego duszka i jego modyfikacja ====
<small>Czas na realizację tej części: ok 30 min</small>
W celu dodania nowego duszka- '''trójkąt''' na panel figur , wybieramy narzędzie pędzelka w oknie '''DuszkiNowy duszek'''. Poprośmy uczniów, aby nazwali duszka adekwatnie do figury, jaką rysują oraz, żeby zmienili nazwy dwóm istniejącym już w programie figurom(kwadrat i koło). Zabieramy się teraz za tworzenie naszego '''trójkąta'''. Przechodzimy do zakładki ''kostiumy'' w obszarze roboczym i rysujemy kostium duszka: trójkąt. Najlepiej i najwygodniej wykonać to w trybie wektorowym (zmiana trybu pracy w prawym dolnym rogu ekranu). Podczas pracy można swobodnie przemieszczać się pomiędzy trybem wektorowym i bitmapą, chociażby w celu np.: użycia gumki przy drobnych pomyłkach. Do narysowania trójkąta używamy narzędzia linii [[Plik:Narzedzie12.png|linia]]. Następnie przechodzimy na środek obszaru rysowania i wspomagając się kropeczkami widniejącymi na planszy rysujemy figurę. Ponieważ łatwiej rysuje się duże elementy niż małe, poprośmy uczniów aby wykonali figurę w wygodnej dla siebie wielkości. Teraz Przed rysowaniem można powiększyć obszar roboczy naciskając znak '''+''' w prawym, dolnym rogu ekranu. Po narysowaniu wracamy do rozmiaru 100% i możemy zmniejszyć naszą figurę. Wybieramy narzędzie zaznaczania i klikamy na trójkąt. Pojawi się wokół niego okienko z prostokątnymi punktami szczególnymi. Łapiemy kursorem za którykolwiek róg i poruszamy się do wnętrza figury (obiekt będzie się zmniejszał). Gdy złapiemy za punkty leżące w połowie boku figury, wówczas zmienimy jej kształt.
'''Wskazówka:''' Zwróćmy uwagę uczniom aby dopasowali wielkość trójkąta do pozostałych istniejących już w aplikacji figur. Wielkości można porównać na scenie już w trakcie zmniejszania.
[[Plik:Okno3.png|650px|zmiana wielkości figury]]
=== zmiana wielkości koloru figury ===
W kolejnym kroku przejdziemy do stworzenia kilku kolorów dla naszej nowej figury. Musimy zatem stworzyć kilka kostiumów. Zaczynamy od zduplikowania stworzonego przed chwilą kostiumu (prawy klawisz . W tym celu klikamy w '''kostium1''' prawym klawiszem myszy i wybieramy polecenie ''duplikuj''). Następnie wybieramy interesujący nas kolor z palety kolorów i narzędzie [[Plik:Narzedzie13.png|wypełnianie kolorem]]. Zmieniamy kolor obramowania figury i po uzyskaniu zadowalającego efektu zatwierdzamy kliknięciem. W analogiczny sposób tworzymy kilka następnych kostiumów. Chętni uczniowie mogą również dodać po kilka nowych kolorów (kostiumów) pozostałym figurom geometrycznym w programie.
[[Plik:Okno4.png|tworzenie i modyfikowanie kolejnego kostiumu]]
49
edycji