Plakat z maskotką

Z Wiki Mistrzowie Kodowania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Materiały stworzone w celu nauki na zajęciach CoderDojo Adres do programu GIMP: http//:www.gimp.org

Cel

Stworzenie plakatu z maskotką która mówi twoje imię.

Zgodność z Podstawą Programową

  1. Dziecko gdzie bardziej kreatywne, niż do teraz;
  2. Nauczy się posługiwania programem GIMP;

Edukacja plastyczna

  1. wypowiada się w wybranych technikach plastycznych na płaszczyźnie, posługuje się takimi środkami wyrazu plastycznego, jak: kształt, barwa.

Zajęcia komputerowe

  1. posługuje się komputerem w podstawowym zakresie: uruchamia program, korzystając z myszy i klawiatury;
  2. stosuje się do ograniczeń dotyczących korzystania z komputera;
  3. wykonuje rysunki za pomocą wybranego edytora grafiki, np. z gotowych figur;
  4. potrafi pisać na klawiaturze krótkie wyrazy np. swoje imię

Co jest potrzebne ?

  1. Program GIMP;
  2. Maskotka która będzie mówić imię;
  3. „Dymek” w którym będzie to imię.

Pobieralnia

Materiały tutaj dostępne nie posiadają wirusów można je pobrać bez obaw Maskotka mówiąca imię „Dymek” w którym będzie to imię

Jak to zrobić?

Przygotowanie płaszczyzny do pracy Gdy jesteśmy w programie kliknijmy zakładkę „Plik”, następnie klikamy „Nowy”. Wyświetla nam się takie okno: OknoNowy.png potem rozwijamy spis szablonów i wybieramy format „A3 300dp”. Mamy przygotowana płaszczyźnie.

Tło

Weźmy narzędzie „gradient”, rozwińmy spis kształtów gradientu wybieramy gradient „Prostokątny”, potem wybieramy gradient w oknie po drugiej stronie ekranu ja proponuje gradient „Deep sea”. Gdy już to zrobimy to przeciągamy gradient od góry do dołu, linie ciągniemy przez środek płaszczyzny.

Maskotka

Teraz czasz zająć się naszą maskotką którą już pobraliśmy. Maskotkę oczywiście otwieramy w programie GIMP. Teraz wchodzimy w okno warstw (prawy górny róg) znajdujemy warstwę z maskotką klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i znajdujemy opcję „Kanał alfa na zaznaczenie”, wciskamy kombinację klawiszy CTRL + C . Teraz przechodzimy do naszego tła maskotkę już można usunąć. Teraz wciskamy kombinacje klawiszy CTRL + V . Gdy nasza maskotka zostanie dodana do obrazu wchodzimy w okno warstw dodała tam się nowa warstwa pod nazwą „Oderwane zaznaczenie (Wklejona warstwa)”, klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i znajdujemy opcję „Do nowej warstwy”. Teraz wybieramy narzędzie „Skaluj”i skalujemy naszą maskotkę do dowolnych rozmiarów ja jednak bym proponował 1928 x 1084 piksele (px). Potem bierzemy narzędzie „rusz” i przenosimy maskotkę bardziej w dół plakatu.Maskotka gotowa.


Imię w dymku

Teraz zajmiemy się imieniem i dymkiem w którym będzie. Dymek wcześniej pobrany otwieramy w GIMPIE. Postępujemy tak samo jak przy wklejaniu maskotki do płaszczyzny. Gdy już to zrobiliśmy skalujemy dymek i przenosimy nad maskotkę a potem przesuwamy lekko w prawo. Teraz wybieramy narzędzie „Tekst” i piszemy dowolne imię. Wielkość czcionki ustawiamy na 313. Przenosimy imię do dymka. Gotowe

Eksport Wchodzimy w „Plik”, potem klikamy „Wyeksportuj”. Na dole rozwijamy listę z dostępnymi eksportami i wybieramy „Obraz PNG”, wybieramy folder w którym chcemy to zapisać i klikamy „Wyeksportuj”. Jeżeli chcemy zapisać nasz projekt żeby np. potem móc zmienić imię to klikamy „Plik”, potem „Zapisz” wybieramy folder w którym chcemy to zapisać i klikamy „Zapisz”. Możesz poprosić mamę czy tatę żeby ci wydrukował twoje dzieło.