Scenariusz 9 - Lista zakupów

Z Wiki Mistrzowie Kodowania
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Materiały stworzone przez trenerów programu „Mistrzowie Kodowania” finansowanego przez Samsung Electronics Polska, objęte licencją CC BY SA 3.0 PL "Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska".

aplikacja opisana w scenariuszu:

Część I


Założenia projektu:Projekt ma zadanie pokazać praktyczne zastosowanie App Inventor 2, poprzez stworzenie prostej aplikacji do zapisywania w urządzeniu mobilnym listy zakupów.

Opis projektu: Projekt pozwala wykorzystać telefon jako podręczny notatnik, w którym zapisujemy listę produktów, jakie planujemy kupić. Po włożeniu danej rzeczy do wózka czy koszyka mamy możliwość usunięcia jej z listy (dotykając danej nazwy).

W aplikacji wykorzystamy podstawowe komponenty (Button i Text box), dodatkowo - List view, który pozwala tworzyć listę elementów tekstowych.

Część II


Rozpoczęcie pracy

Wejdźmy na stronę http://appinventor.mit.edu i wybierzmy Create, by uruchomić App Inventor. Następnie przejdźmy do zakładki My Projects (1), gdzie znajdziemy wszystkie nasze projekty - wystarczy tylko zalogować się na konto Google. W celu rozpoczęcia pracy nad nowym projektem kliknijmy na Start new project (2) i wpiszmy w oknie jego nazwę, np. Listazakupów.

Lz1.PNG


Projektowanie interfejsu

Na początek przejdźmy do okna Properties i dla komponentu Screen1, w polu Screen Orientation wybierzmy Portrait. Dzięki temu nasz ekran zawsze będzie wyświetlany pionowo, zaś aplikacja będzie pracowała tylko w takiej orientacji ekranu. Dodatkowo w polu Title wpiszmy tytuł naszego bieżącego komponentu. Nazwijmy go np.: Lista.

Chcemy, by u góry ekranu obok siebie znalazło się miejsce na wpisanie produktu i przycisk zatwierdzający dodanie go do listy zakupów. Na ułożenie dwóch komponentów obok siebie pozwoli nam HorizontalArrangement, który przeciągniemy na ekran z zakładki Layout. Przejdźmy do jego właściwości i zmieńmy szerokość (Width) na dopasowaną do komponentu nadrzędnego (Fill parent).

Teraz wewnątrz tego komponentu ułóżmy obok siebie TextBox i Button i zmieńmy właściwości każdego z nich:

  • TextBox: width: fill parent, hint: co chcesz kupić?
  • Button: text: Dodaj do listy

Pozostał nam jeszcze jeden komponent: ListView, który upuszczamy poniżej już ułożonych.


Freepik.jpeg